| MarthaGhost7894 a întrebat:

Cum se numeste persoana care lucrează în laboratoarele de analiză medicale si care trebuie sa analizeze mostrele biologice de la pacienti? In plus, de ce studii are nevoie aceea persoană?

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Persoana care lucrează intr-un laborator de analize medicale este un medic de laborator care face "compozitia" chimica din sângele pacientului adică: trombocite, leucocite, hemoglobina, etc. Exact ceea ce tine de celule dar și din excreție adică trebuie sa te uiți și la scaun. Faci facultatea de medicina și apoi faci rezidențiat la medicina de laborator. Îți trebuie cunoștințe de anatomie și genetica și de chimie organica. Succes!

| MarthaGhost7894 explică (pentru Feri5):

Dar care e diferenta dintre laborant si medic de laborator?

| Feri5 a răspuns (pentru MarthaGhost7894):

Nu exista nicio diferența in privința aceasta! Laborant sau medic de laborator este tot aceeași varianta. Deții ștampila cu cod de parafa pe care scrie numele tau și dedesubt medic specialist sau medic primar medicina de laborator. Cam atât! In rest diferențe nu sunt. Laborant=medic de laborator. Succes in cariera!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se numeste laborant si are nevoie de studii de specialitate (facultate) de biologie sau chimie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cheamă laborant şi trebuie să fi terminat un liceu cu profil uman - Ştiinţele Naturii - şi să urmeze facultatea de chimie sau biologie.