| Atti12 a întrebat:

Cum trebuie sa gandesti pentru a avea succes si reusite in viata(aproape de fiecare data), pentru ca vad unii oameni, care daca isi propun ceva, oricat de greu ar parea, reusesc.

Răspuns Câştigător
| shu7e a răspuns:

In primul rand a crede ca "trebuie sa ai succes "aproape de fiecare data" nu e tocmai sanatos (mental).
sunt o serie de "legitati" care te-ar ajuta daca e sa spunem asa:
Zambeste
Lasa ignoranta la o parte. Fii curios/a despre orice dar nu lasa curiozitatea sa te distraga de la scopul tau. Invata mult si de la oricine poti
Refuza sa-ti fie teama. Multi se trezesc la o varsta ca au facut foarte putin din visele lor din varii motive. Iar din experienta iti spun ca aprox 99% din "motive se reduc la frica. Frica de nou, esec, ce zice lumea, familia... Si de aici iti gasesti motive pentru a te scuza: n-am bani, nu-s frumos, nu-s "normal ci sunt balbait (apropo de o alta intrebare de a ta) etc.
Imbratiseaza esecul. E de fapt un prieten care iti arata ca nu asa obtii ce vrei
Zambeste
Ocoleste-i p ecei ce iti spun sa o lasi balta, ca e greu, ca nu se poate, ca tu nu poti, ca n-ai bani pentru asta, ca iti trebuiesc pile sa faci asa ceva (din pacate uneri -dar nu mereu- in Romania e real). Cautat-i pe cei ce au facut ce vrei tu sa faci si stai in jurul lor. Munceste gratis pentru ei daca trebuie dar stai in jurul lor. Ei n-or sa-ti zica niciodata sa o lasi balta (poate doar sa te incerce sa vada cat de hotarat/a esti)
Cand muncesti... munceste. da macar 110% din ce trebuie sa faci. Pauzele, discutiile cu prietenii, social media sunt doar pentru cei ce "fug" de succes
Sper ca n-ai uitat sa zambesti
Nu te plange, te distruge psihic si nu aduce nimic bun. Orice te-ar face sa te plangi considera ca e doar un alt lucru ce trebuie rezolvat ca sa ai succesul dorit
Uneori nu prea iti vine dar ZAMBESTE
Nu te abate de la scop. Priveste intotdeauna inainte. In viata e ca si condusul sau mersul pe bicicleta. Daca continui sa mergi uitandu-te intr-o parte la un moment dat mainile tale te v-or ghida intracolo
Networking-ul (oamenii care-i cunosti) si abilitatile de a vinde fac o mare diferenta si iti v-or face viata foarte usoara. Acestea sunt mult mai usor de facut daca esti o persoana placuta
Fii recunoscator (asta e foarte departe de a pupa in c*r )
Zambeste

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pe mine ma ajuta daca imi gasesc modele de viata si apoi daca imi bag in minte niste citate motivationale

| mgtow a răspuns:

Ti.am aratat ieri motivatie we love books Youtube

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te gandesti ca nimeni nu va face treaba ta in locul tau. Treuie sa scoti cei ai mai bun din tine. Nereusitele te imping inainte spre reusite care nu vor ezita sa vina pentru cel care persevereaza.
Trebuie sa mergi inainte pe drumul tau si sa nu te iei dupa ce zice x sau y. Chiar cand nimeni nu mai crede in tine sa nu uiti ca cineva acolo sus te iubeste si te va duce mai departe.

| Delilahhh a răspuns:

Reușesc pentru că ei cred în ceea ce își doresc. Nu își aglomerează mintea cu gânduri negative, nu sunt comozi și nu își amână planurile, pierzând astfel din esența motivației. Nimic nu se compară cu setea pe care o ai la început. Dacă ai curajul de a-ți asuma riscuri (calculându-ți cu atenție pașii în același timp), ai mari șanse să reușești. Și cel mai important: DACĂ VREI.
Nu există "Nu pot!". Există "Nu vreau!".