| anonim_4396 a întrebat:

Cum va dati seama ca un anunt de angajare e real si nu o teapa sau inselatorie?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu ne-ai dat nici tu prea multe detalii despre anunț ( este pe site din Romania sau din străinătate). Le luam pe ghicite.
Dacă este pentru străinătate pe un site din Romania, este sigur țeapă dacă nu este înregistrat la ITM.
Un anunț de încredere este afișat și în/la avizierul forțelor de muncă din zona respectivă.

Dacă anunțul este afișat la un alt ITM (institut teritorial de muncă) atunci nu știu cum ai putea afla veridicitatea unui astfel de anunț, dacă ITM-ul respectiv nu are anunțul afișat pe site-ul său.
Mai pe scurt, un anunț de încredere trece prin ITM, indiferent dacă este pentru Romania sau străinătate (afară de cazul unui transfer).

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Era un anunt pe publi24 de munca in strainatate.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Mia bine te duci la ITM si acolo gaseti locuri de munca -in tara si in strainatate. Firmele care cauta angajati prin ITM sunt mai serioase, si de asemenea prin ITM aceste firme sunt verificate in tarile respective daca sunt inregistrate sau nu in acel stat.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

OK,ai dreptate

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Le suni si discuti despre conditii.
Daca ti se pretind bani sub orice forma (pentru acte, transport, cazare etc.), atunci miroasa a teapa.
Firmele serioase care isi cauta angajati asigura fondurile banesti pentru acoperirea tuturor cheltuielilor aferente "vanatorii" de forta de munca.
Iar daca se ajunge la angajare prin contract, acele contracte trebuie sa fie si traduse in limba romana, respectiv si vizate de institutia care tine evidenta angajatilor (din tara respectiva, eventual si din Romania).