| Teemey a întrebat:

Daca am facut un an la o facultate, apoi am renuntat. Pot da la Facultatea de Jandarmi de la Academia de Politie? Trebuie platit acel an sau cum se face?
Iar daca pot da la facultatea de jandarmi, cu nota la purtare nu stiu sigur daca este ok, caci in clasa 10-a media la purtare este de 7.50, restul sunt bune. ( Se calculeaza media la purtare intre cei 4 ani de liceu sau se ia separat? )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Sigur ca poti sustine examenul, daca indeplinesti conditiile cerute.
2. Daca ai facut prima facultate pe loc bugetat atunci va trebui sa platesti acel an, conform L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."
3.Media anilor de liceu la purtare trebuie sa fie de minim 8, daca in ceilalti 3 ani ai avut media 10 atunci indeplinesti aceasta conditie.

| Teemey explică (pentru Ioandelasal):

Deci trebuie sa platesc primul an la facultatea care am fost? Sau trebuie sa platesc contravaloarea primului an sau ultimului an la academia de politie? Si as mai avea o intrebare, pot intra la jandarmerie daca am alunite pe fata in jurul ochiilor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Teemey):

Va trebui sa platesti primul an la facultatea la care ai fost sau la facultatea de jandarmerie, daca exista locuri cu taxa si aici.
Cat despre alunite nu stiu, dar nu cred ca reprezinta o problema. Singurul raspuns exact il vei primi cu ocazia recrutarii.

| Teemey explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns. Iar la postliceala daca vreau sa aplic pentru scoala de jandarmi, daca am facut un semestru la o postliceala si am renuntat, cum este? Caci nu am gasit nimic despre acest subiect.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Teemey):

Nu este nici o problema, nu va trebui sa platesti nimic.

| Teemey explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!

| Teemey explică (pentru Ioandelasal):

As mai avea o intrebare. Am inteles ca daca port ochelari o sa fie probleme. Am cam 1.5 si 1.75 la ochelari. Nu trebuie sa depaseasca +/- 3 dioptrii adunate sau pentru ambii ochii in parte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Teemey):

Este pentru fiecare ochi.