| Vlad45677 a întrebat:

Nota la purtare mai poate fi reparata? De exemplu daca sunt la liceu in clasa 12 a si am nota 8 la purtare desi vreau sa dau la scoala de politie, dupa 8 saptamani revine nota la purtare la loc? Adica sa imi iasa macar media 9 la purtare la sfarsit de an si sa ma pot inscrie la scoala de politie sau academia de politie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru scolile de politie/militare conditia pentru a candida este ca media generala la purtare a anilor de liceu sa fie de cel putin 9, asa ca o medie anuala la purtare de 8 nu afecteaza, media genarala va fi de 9, 50 (38:4).
De altfel media anuala la purtare nu este acea nota de 8, media este stabilita la sfarsitul anului scolar si poate fi cel putin 9, daca nu mai exista scaderi, ori poate fi chiar mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nota la purtare nu poate fi reparata, odata ce este pusa in catalog.

| dullcat a răspuns:

Vorbeste cu diriginta/dirigintele pentru a afla exact si cauta sa nu te mai abati de la regulament.

| Vlad45677 explică (pentru dullcat):

Am dat un exemplu doar, nu sunt clasa a 12 a dar ma interesa in caz de am nota scazuta la 8 daca as putea sa o repar.

| suntserios a răspuns (pentru Vlad45677):

Nota la purtare se pune la sfarsit de semestru sau ce mai este acum si e stabilita de un consiliu de profesori. Odata ce e trecuta nu prea mai ai ce sa repari la ea.

| dullcat a răspuns (pentru Vlad45677):

Nu conteaza ce clasa esti, sfatul ramane valabil. Daca dai de inteles ca doresti sa iti indrepti greseala poate ai sanse sa se remedieze pana la sfarsitul anului, de aceea ti-am zis sa vorbesti cu cine detine autoritate in acest sens.