| daana a întrebat:

Daca ati avea de ales intre meseria de doctor si cea de asistent medical, pe care ati alege-o? Probabil pe nici una, toti vor sa fie psihologi. Si eu mi-as dori, dar e greu sa ajungi. Stie cineva ce responsabilitati are un medic? Ce program de lucru are? La asistenta stiu. La medic nu prea stiu nici ce salariu are, nici ce implica aceasta meserie. Si, din pacate, din cate am inteles, mai usor se gasesc posturi de asistenta decat de medic.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rebb, un medic debutant are cam cu 100 de lei mai mult decat o asistenta debutanta si cam jumatate din salariul unei asistente in prag de pensie cu toate gradele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O asistenta cu PL are sal maxim de incadrare 13mil iar un medic specialist are 16 mil. O asistenta cu fac. are sal de incadrare 17 mil. Orice asistenta cu oricat de mica vechime are in final un net mai mare decat specialistul. Dr se scoate din spagi ( ma rog, nu toti ) si al 2-lea ori al3-lea job.Nu toti sunt pe legala, ori ATI, ori psih.
Apoi-programul dr e de 7 ore pe zi ( cu variatii in facut de specialitate ). Garzile nu sunt obligatorii, ba chiatr din contra ...sunt spitale unde directorii nu permit garzi pentru ca n-au cu ce le plati.
In niciun caz nu esti initial asistenta si apoi accezi la doctor! Sunt scoli complet separate.Ca sa ajungi emdic trebuie sa faci 6 ani de facultate de medicina. Asistenta =poti face orice postliceala pe bani, la orice colt de stada si cam gata!
Aaa si mai e ceva. o asistenta nu-si ia toate gradele in prag de pensie ci cam dupa 4-5 ani, maxim, devine asistenta principala ( examenul e cea mai penibila formalitate ). Posturi d emedic sunt extrem d emulte dar nu sunt scoase la concurs, salariul e foarte mic si nu te poti intretine in alt oras decat ala de domiciliu ( decat extrem de greu ), spitalele incep sa se desfiinteze.
Responsabilitatea medicului. e ceva cu viata omului...

| rebb a răspuns:

Medicii au salarii mult mai mari decat un simplu asistent medical.Este normal sa fie mai multe posturi de asistenti/e medicali/e din moment ce, ca medic, pentru a fi cautat trebuie` sa fii si al naibi de bun. O fi greu sa ajungi medic, dar daca iti doresti asta cu adevarat vei reusi. Daca o luam asa... orice este greu. Si ce? ar trebui sa sa ne culcam toti pe o ureche fara sa facem nimic asteptand sa ne pice totul din cer? Oricine poate sa faca orice, doar ca trebuie sa si vrea cu adevarat si sa se implice in anumite lucruri pentru a-si atine scopul.

| Roberta00 a răspuns:

Pentru a ajunge doctor mai intai trebuie sa fii asistenta medicala asa ca vei trece prin aman2 colega si eu tot aici vreau sa ajung!
Bafta!

| sweetgirl_3109 a răspuns:

programul :

6 ore in medie pe zi si 20 de ore de garda obligatorie, pe luna, dupa care pot intra intr-o linie de garda cu o durata de 18 ore si in ziua urmatoare raman in continuare la serviciu efectuand acelasi program de 6 ore in medie pe zi".

jy uite`te aici daca vrei sa vz salariul http://economie.hotnews.ro/......minime.htm