| Anonimul151 a întrebat:

Dacă de exemplu colaborez cu propria firmă cu sameday, cargus ( sau cu altă firma de curierat ), astfel încât sa livrez, pe propria firma, sa dezvolte o "cariera" de curierat din asta, și sa am propria flotă de mașini... Imi trebuie neapărat o dubiță/dubă mai mare/mică, mai bine spus o autoutilitară pentru început? Sau este ok și o mașină cu locuri? Iar coletele să fie puse pe locul din față, bancheta din spate, portbagaj etc...? Iar ulterior să cumpăr o dubiță cu care sa livrez. Dar pana atunci sa livrez cu mașina personală. Ca exemplu de mașină aș zice Renaut kadjar, dar e doar un exemplu.

Cei de la sameday, cargus accepta acest lucru. Să se livreze pe propria firmă, cu propria mașină... Astfel încât cel ce o face sa "dezvolte" o cariera în domeniul curieratului. Iar de afacerea acestei afaceri se ocupă ei. Dar nu ma refer la afacerea asta. Întrebarea e cu totul alta.
Dacă pot livra de ex cu mașină menționată ( Renaut kadjar ), sau trebuie neapărat dubiță / dubă ( autoutilitară ).

8 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Trebuie o masina mai incapatoare.

| Anonimul151 explică (pentru KovacsB):

Știu, dar chestia bună la Renaut Kadjar, e că se rabatează bancheta din spate, și scaunul din față și automat se pot pune și acolo colete, dar și portbagajul e încăpător cât de cât...

| KovacsB a răspuns (pentru Anonimul151):

La mine in zona cei care vin cu colete in general au au Ford Connect, Fiat Doblo, Vw Transporter, VW Caddy.
Sameday-ul vine cu dube mari.
Am vorbit cu soferul de la GLS si imi zicea ca livreaza cam 70 -80 de pachete pe zi.

| Anonimul151 explică (pentru KovacsB):

La sameday, poți face cu mașina personală, dar nu știu mai multe detalii. Trebuie să ai și firma, astfel încât sa îți faci venitul pe firma. Și dacă am înțeles bine din prezentarea lor de pe site, salariul poate fi destul de mare. În condițiile în care ei te ajuta sa crești afacerea...

| KovacsB a răspuns (pentru Anonimul151):

Gandeste-te doar cum gasesti un pachet cand ai 80-100 inghesuite in masina deoarece iti raman si cele din ziua precedenta pe care nu ai reusit sa le livrezi dintr-un motiv sau altul.
Le dai pe toate jos la fiecare livrare sau iti faci traseul dupa fiecare pachet?
Primesc multe pachete si observ fiecare curier cat este de organizat.

| Anonimul151 explică (pentru KovacsB):

Bănuiesc că dacă ai propria firmă și faci de ex colaborare de genul cu sameday, poți alege pachete mai mici, în funcție de ce masina ai... Nu trebuie să luate colete mari, sau lungi...

Sau mai există posibilitatea de a livra la easybox. Deci clar, în cazul asta e cu totul altceva. Nu încap în easybox colete lungi sau exagerat de mari nu? Deci clar și cu easybox ar fi o variantă...

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Buna poti sa-mi scrii in privat te rog, ma gasesti pe Facebook mesinger ca ancuta anca(dorina)
Te redirectionez eu apoi spre o pers care are deja contact cu afacerea asta. Sa te informezi putin despre asta. Sau lasa-mi emailul tau printr-un mesaj aici.
Noi juniorii nu putem da mesaje. Bafta!