| contesa a întrebat:

Daca esti agent de asig.la o anumita firma de asigurari (ex. Astra-Uniqa), poti sa devii si broker la o alta firma care se ocupa cu asa ceva, insa ce are in portofoliul sau si Astra-Uniqa!? Nu e ca si cum ai fii angajat de 2 ori pentru acceasi agentie? Am auzit ca nu e legal. trebuie sa renunti la una din firme, dar nu inteleg de ce?! sunt o gramada de agenti care incheie asigurari pentru 2 sau mai multe agentii de asig.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Se considera a fi conflict de interese. E normal intr-un fel. Depinde de politica fiecarei firme in parte. Daca nu stipuleaza in contract nu vad unde ar fi problema.

daniela
| daniela a răspuns:

Se pare ca se considera conflic de interese, dar daca nu ai semnat niciun angajament de confidentialitata cu niciuna din firme nu vad care ar fi problema

| mircea a răspuns:

Din punct de vedere legal si moral, nu poti sa lucrezi in acelasi timp pentru doi competitori de pe piata asigurarilor, chiar daca comunici asta celor doi. Este conflict de interese. Daca insa nu le spui, dar se afla mai tarziu, credibilitatea ta este pusa la grea incercare. De obicei aceste persoane sunt date afara. In cazul tau inteleg ca firma la care lucrezi este "un pui" al unei firme mai mari. In acest caz nu cred ca-i vreo problema.

| Brotacelu a răspuns:

O completare la ce a spus @daniela...
poti sa faci contract de munca cu o firma [aia care plateste mai bine] si contracte de colaborare cu celelalte firme...asta daca poti face fata tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost agent de asigurari la generali si vreau sa renunt si sa fiu sters din baza de date. ce trebuie sa fac?

| adi11se a răspuns:

In mod legal nu poti sa fi agent sau asistent in brokeraj la 2 firme. Pentru a deveni una dintre acestea trebuie sa fi luata in evidenta CSA, care nu ingaduie acest lucru.
Poti sa renunti la o companie, pentru asta trebuie sa depui o cerere la CSA pentru a fi stearsa din evidenta lor ca agent Uniqa ( de exemplu) Apoi firma de brokeraj te va inscrie ca asistent sau agent al companiei sale.