| Raul01 a întrebat:

Daca eu as vrea sa devin scenarist ( in cazul in care nu as reusi as vrea regizor de film ) dar daca vreau sa devin scenarist ce facultate ar trebui sa urmez?

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Aici depinde parca mai mult de talent. Eu m-am reprofilat ( meseria ema de baza e cea de scriitor dar am fost abordat de o casa de film si acum sunt scenarist, fara sa fi absolvit UNATC - eu am facut Jurnalism si Stiintele Comunicarii -PR). Asadar daca esti cu adevarat talentat si ai urmat in prealabil macar un curs avizat de scenaristica cred ca poti sa incerci sa gasesti un post la o casa de film- in ziua de azi chiar se gasesc pentru cei foarte buni. Altfel, recomand UNATC-ul

| TipulVerde a răspuns:

UNATC Bucuresti, Babes-Bolyai Cluj, George Enescu Iasi, sunt sa zicem "respectabile" happy