| Evelinmariaa a întrebat:

Daca fac facultatea de psihologie pot deveni medic psiholog sau profesor în liceu cu predare psihologie?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

? Poti deveni ambele

| sierra1 a răspuns:

Profesor poți fi sigur dar mai trebuie un examen - de titularizare. Dacă termini facultatea, ajungi și prof. Baftă!

| xerxes1 a răspuns:

Niciuna din cele enumerate de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca termini cei 3 ani de licenta, pe diploma ta scrie,, licentiat in psihologie''. Diploma asta nu o sa iti foloseasca la absolut nimic in afara de continuarea studiilor sau sa devii profesor.
Daca ai facut si modulul psihopedagogic, teoretic poti deveni profesor. Spun teoretic pentru ca e extrem de dificil sa ajungi profesor, mai ales cu specializarea asta.
Nu exista medic psiholog. Medicina e o facultate care dureaza 6 ani, dupa vine rezidentiatul in care vei fi platit.
Cu psihologia vei face 5 ani (licenta+master obligatorii) + formarea sub supervizare (daca vrei sa lucrezi in spital dureaza 3 ani). Adica faci 8 ani.

| gratargratar a răspuns:

Poti deveni psiholoaga, dar nu medic.
De asemenea, poti deveni profesor de psihologie daca faci si modului psihodidactic. Asta se face gratuit daca esti la buget.

| zăGhost a răspuns:

Nu exista medic psiholog. Esti psiholog, nu medic, ca sa fii medic trebuie sa termini Medicina. Poti preda psihologie la scoala daca faci modul pedagogic, pe langa facultate.