| vreauTotulSauNimic a întrebat:

Daca fac facultatea de psihologie,pot deveni si invatatoare? As vrea sa pot fi si invatatoare, dar sa am si un cabinet de psihologie, E posibil? Astept mai multe detalii.big grin

6 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Cu facultatea de psihologie nu vei putea preda in invatamantul primar si prescolar (adica nu vei putea deveni nici educatoare, nici invatatoare). Daca iti doresti o cariera in acest domeniu, poti urma cursurile Departamentului de Invatamant Primar si Prescolar.

Referitor la cabinetul de psihologie...nu vreau sa-ti spulber sperantele insa este foarte greu sa-ti poti deschide propriul cabinet, insa daca chiar vei reusi sa faci acest lucru va trebui sa te dedici meseriei de psiholog. Nu stiu cat timp ai mai avea sa mai profesezi ca si invatatoare sau ca orice altceva. Ar fi destul de dificil si de inutil, din punctul meu de vedere. Salariul pe care il vei primi ca psiholog iti va asigura un trai mai mult decat decent. Nu stiu daca vei mai avea nevoie de inca un alt salariu... minim pe economie!

Oricum, iti urez multa bafta in orice vei alege sa faci!

| Ioana2012J a răspuns:

Ba da, poţi deveni învăţătoare. La ce facultate de psihologie vrei să dai? În ce oraş?

| vreauTotulSauNimic explică (pentru Ioana2012J):

Pai in orasul meu nu sunt facultati.
Dar cand termin liceul, as vrea sa merg la facultate la Timisoara.happy

| Ioana2012J a răspuns (pentru vreauTotulSauNimic):

Pentru SweetyGirl14:

Ok, multă baftă atunci la admitere!

| stresat a răspuns:

La facultatea de psihologie este sectia de psihopedagogie, deci da, poti sa fii si profesoara/invatatoare. Insa nu stiu daca mai poti sa ai si propriul cabinet de psihologie, probabil ca da.

| olivikkka a răspuns:

Este posibil, dar trebuie sa ai ambitie si curaj. mult succes