| ZeloMariaEcaterina a întrebat:

As vrea sa merg la facultatea de psihologie,dar nu stiu ce trebuie sa fac, va rog sa-mi dati niste detalii!

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Te interesezi de facultatile de psihologie din zona in care vrei sa studiezi. Cand te decizi la o universitate sau mai multe optiuni, vezi pe site-ul lor ce anume trebuie sa faci. in principiu oricum trebuie sa mergi la facultate pentru a te inscrie cu un dosar cu actele necesare si taxa de inscriere (detalii gasesti pe site-ul facultatii respective). La unele universitati admiterea la psihologie se face doar in baza acelui dosar, a mediei de la bac s.a.m.d., iar la alte universitati se da examen de admitere. aca vrei sa te inscrii anul asta, fii atenta ca inscrierile se fac destul de curand din cate stiu. Sau la unele facultati exista admitere si in septembrie, dar numai in cazul in care au mai ramas locuri. Succes!

2 răspunsuri:
| jamal000 a răspuns:

Daca esti din Bucuresti iti recomand Universitatea Titu maiorescu. depui dosarul de inscriere, iar taxa anuala este de 900 euro.

| ZeloMariaEcaterina explică:

Dar vreau sa stiu ce aptitudini trebuie sa am, cum sa procedez ce dosar trebuie sa am etc.

| diaac a răspuns (pentru ZeloMariaEcaterina):

Te interesezi de facultatile de psihologie din zona in care vrei sa studiezi. Cand te decizi la o universitate sau mai multe optiuni, vezi pe site-ul lor ce anume trebuie sa faci. in principiu oricum trebuie sa mergi la facultate pentru a te inscrie cu un dosar cu actele necesare si taxa de inscriere (detalii gasesti pe site-ul facultatii respective). La unele universitati admiterea la psihologie se face doar in baza acelui dosar, a mediei de la bac s.a.m.d., iar la alte universitati se da examen de admitere. aca vrei sa te inscrii anul asta, fii atenta ca inscrierile se fac destul de curand din cate stiu. Sau la unele facultati exista admitere si in septembrie, dar numai in cazul in care au mai ramas locuri. Succes!