| Jony123 a întrebat:

Daca fac o scoala militara de subofiteri si maestrii militari (pentru armata) as putea sa ma angajez la armata, nu la jandarmerie, si daca fac o scoala de subofiteri jandarmi ma pot angaja la armata? dau funda! va rog dati raspunsuri utile!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei putea angaja la arma pentru care faci scoala, pregatirea este diferita. Numai bine!

| Jony123 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am inteles ce vrei sa spui, ai putea repeta?

| Jony123 explică (pentru Jony123):

Gata, scuze, am inteles

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jony123):

In limbaj de specialitate militar domeniile(profilele) se numesc arme(de ex.arma jandarmerie, infanterie, artilerie, marina, aviatie).

| NOC a răspuns:

Scolile MI nu pregatesc personal pentru nevoile MApN. Daca termini o scoala de subofiteri jandarmi, vei lucra in jandarmerie.

Daca faci o scoala de subofiteri apartinand MApN, vei lucra in aparare, presupunand ca nu optezi pentru locurile scoase pentru alti beneficiari (de regula Jandarmeria sau ISU).

| alx1488 a răspuns:

Sunt scoli de maistri militari sau academii care pregatesc personal pentru M.A.I (POLITIE) depinde de nevoile ministerului. invers nu (adica scolile de politie sa pregateasca personal pentru mapn ) doar au mai fost cazuri cand scoala de la campina a mai scos locuri pentru spp!