| Jony123 a întrebat:

Cat dureaza o scoala postliceala de jandarmi/pompieri si subofiteri si maestrii militari? si cam care ar fi costurile?

Răspuns Câştigător
| NOC a răspuns:

Toata lumea face 2 ani de scoala. Costurile scolarizarii sunt suportate integral de stat, cheltuielile tale fiind legate strict de admitere.

Pentru Legiuitoarea, ar putea fi o noutate pentru tine, insa legea educatiei stipuleaza niste lucruri interesante:
- Sectiunea 9 - Invatamantul militar preuniversitar
- ART. 34
(1) Invatamantul preuniversitar din sistemul de aparare, ordine publica si securitate nationala este invatamant de stat, parte integranta a sistemului national de invatamant, si cuprinde: invatamant liceal militar si invatamant postliceal pentru formarea maistrilor militari, a subofiterilor, agentilor de politie si agentilor de penitenciare.

Un alt exemplu, nu ca ar mai fi cazul, luat chiar de pe MApN: Probele de admitere pentru învăţământul militar postliceal, în anul universitar 2010/2011 (cariera militara - subofiteri)

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.jandarmeriaromana.ro/ro/index.html
http://www.igsu.ro/
http://www.ncoacademy.ro/
Nu știam că este postliceală, ci școală!
Pa, pa.

| Jony123 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu prea m-ai ajutat cu raspunsul tau... si cand vine vorba de pregatirea militarilor subofiteri sau maestrii militari, scoala sau postliceal e cam acelasi lucru...

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Jony123):

Bună din nou.
Uite care este treaba, nu confunda școala militară cu postliceala!
Sunt două lucruri diametral opuse. Unde vezi tu posliceală militară?
Nu te-am ajutat suficient? Să fie să "te ajut" să și intri în sistem! Și ce vrei mai mult de atât? Intră la ei pe site și îți iei toate informațiile. Ce este așa de greu?
Atâtea pretenții... Și mersi pentru nefolositor și greșit, să vezi ce plâng!
Pa, pa.

| Jony123 explică (pentru Legiuitoarea):

Aha nu mai spune, laughing vei plange