| AlexandraN21 a întrebat:

Daca m-am angajat acum in octombrie, pot sa-mi iau concediu de Craciun sau Revelion?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, cum te intelegi cu sefii.
Dupa 2 luni de munca ai dreptul la 1 zi concediu, dar ce folos?
Mai bine fa-ti cateva zile libere (pentru ore suplimentare lucrate).
Mai ai o posibilitate: zile de concediu fara salarizare (maxim 30 zile itr-un an), daca sunt intemeiate si aproba angajatorul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, abia dupa 12 luni de la angajare poti beneficia de concediu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca te-ai angajat acum in octombrie, poti lua doar o zi de concediu pe ce a mai ramas din anul asta. La doua luni de lucru, ai o zi de concediu. Daca la locul tau de munca lucrezi si de sarbatori, atunci poti alege doar intr-una din ele pe anul asta, sa ai concediu.

| haileewatson a răspuns:

Da poti.
Vorbesti cu seful si faci cerere de concediu.

| anonim3248 a răspuns:

Unde ești angajată s-ar putea să nu lucrați de pe 23 decembrie până pe 3 ianuarie.