| Carlhuai1 a întrebat:

Dacă merg pe un profil de liceu economic pot deveni procuror sau judecator?
Pot deveni judecător, indiferent de profil de liceu?
Ce medie trebuie la bac pentru a deveni judecător?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, desigur ca poti, cu conditia sa inveti pe rupte si sa dai la Drept, si apoi sa-ti faci rezidentiat pe anumite specializari, masterate samd, ca sa poti ajunge dupa 40 de ani, judecator.

Ideal ar fi sa termini un profil mai bun la economic (contabilitate, economie), decat cel de la turism sau alimentatie publica, care-s "slabe".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ajungi judecător sau procuror în urma absolvirii facultății de drept nu contează liceu

| dullcat a răspuns:

Judecator devii urmand Facultatea de Drept. Poti alege ce profil de liceu doresti, cel putin pentru liceele teoretice, dar iti va veni mult mai greu daca nu este unul conex cu facultatea aleasa.Media la bac conteaza daca se ia in calcul, intr-un anumit procent, pentru media de admitere la facultate.Ca sa afli care e procentul trebuie sa intri pe site-ul facultatii si sa cauti.Succes.