| ammi a întrebat:

Daca nu am foarte mult talent la desen... pot da la o facultate de arhitectura?

9 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Nu trebuie sa ai mult talent, dar ca sa dai la arhitectura sa stii ca trebuie neaprat sa faci meditatii, inclusiv la desen (iti trebuie desenul tehnic) daca vrei sa intrii. Profesorii spun ca iti rebuie 1% talent si 99% munca.
Incearca sa gasesti un profesor care sa te mediteze de preferabil de la Facultatea de Arhitectura si daca nu esti facuta pentru asta sigur iti va spune.

NOname
| NOname a răspuns:

Daca la restul materiilor necesare pentru facultatea de arhitectura te descurci destul de bine, atunci eu zic ca e OK, adica poti sa dai la arhitectura, pentru ca vei invata sa desenezi la facultate, insa ar fi bine sa te pui sa desenezi in fiecare zi cate putin ca sa-ti mai "educi" mana, eventual sa iei niste ore de desen. Practica este cheia succesului, prietene.winking
Bafta multa!winking

| z8 a răspuns:

Poti sa dai, nu te opreste nimeni. Feedbackul meu in legatura cu admiterea la arhitectura ( am facut liceul de arh, am f multi prieteni intrati la arhitectura, etc ). La Spiru ( particulara ) e cam pierdere de vreme, intra 600, ies 20. Aia sunt in business sa faca profit. La Mincu, acolo trebuie sa muncesti, nu gluma. Majoritatea celor ce vor sa dea la arh. si sunt realisti, sa mediteaza aprox. 2 ani, timp in care deseneaza in dementa ( asta e, concurenta e mare ). Profesor de meditatii bun, materiale de calitate, timp si lipsa lenii, si ai 90 % sanse sa intri. Parerea mea, bafta!

| Baiaaanca a răspuns:

Pai nu stiu exact sa-ti spun, dar daca sti matematica f bine, nu cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| ILoveYouMore a răspuns:

Daca te descurci cu o rigla un compas si un creion si daca ai facut un liceu de informatica matematica, nu e obligatoriu dar te ajuta mult si in rest mult succes sa intri la facultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de azi in lumea reala un arhitect deseneaza la calculator - nu desene artistice de mana...invata matematica, desen tehnic si AutoCad

| mariuzik a răspuns:

Hmmmm... sa ti spun direct: NU. poate doar la spiru daca vrei sa ajungi, ca si eu sunt in acelasi kk, am vedere in buna in spatiu, da am picat 2 admiteri ca nu am talent(la colorat si c*cate din astea) laughing...sad

| ldelia09 a răspuns:

Nu desenul în sine contează, ci desenul tehnic.
Iar dacă esti doxa la matematică, nu ştiu ce nu ar putea ieşi bine

| dolynos a răspuns:

Vei avea mare nevoie de desen tehnic si foarte multa ambitie si sustinere financiara, iti spun toate acestea pentru ce eu am fost nevoit sa renunt datorita banilor, te toaca profesori, trebuie sa fi constienta ca traiesti in rominia