| Anonim195735 a întrebat:

Daca primesc diploma de A level in UK la 16 ani care e echivalentul bacului, pot sa ma inscriu la facultate in Romania?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru ca să te înscrii la facultate aici, trimiți o copie a actelor de studii de acolo la minister aici, ca să îți echivaleze studiile. Dar mă îndoiesc de ceea ce spui tu că este echivalentul bacului, căci dacă ar fi așa, absolvenții de A level din UK, la 16 ani, ar putea să vină cu plată să fie studenți aici, ceea ce nu se întâmplă.

| Anonim195735 explică (pentru sadrian46):

90% din elevii din UK nu isi dau examenele la 16-17 ani, le dau la 18 la fel ca-n Romania, dar e posibil in teorie. Ma indoiesc ca ar veni elevi cu astfel de capacitati la facultate in Romania. Daca au reusit sa ia examenele cu note de 9+ la 16 ani, probabil ca vor avea si burse de studiu la un colegiu renumit din vest

| Anonim195735 explică (pentru sadrian46):

Plus ca si in Romania, elevii extraordinari au posibilitatea sa faca 2 ani intr-unul pentru fiecare ciclu (primar, gimnazial, liceal). In teorie, poti sa termini liceul cu 3 ani mai devreme si totusi nu vad studenti de 15 ani. Asta nu inseamna ca nu e posibil