Întrebare recomandată | Sendrea a întrebat:

Buna,
Am o intrebare, momentan imi fac cursurile in Anglia iar la sfarsit de level 3 voi primi o diploma BTEC, intrebarea mea este as putea sa absolv o facultate in Romania cu aceasta diploma?
Va multumesc!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La minister în România se echivalează diploma.
După aceea, da.

| brokxy a răspuns:

La facultati in Romania nu poti sa intri fara diploma de Bacalaureat nu ai nici o sansa.

Required documents for admission in Romanian university:

Application form for diploma recognation (EU, EEA or Suisse applicant) - 2 copies;
Certified copy of the Baccalaureate Diploma or equivalent - for undergraduate studies;
Certified copy of the graduation certificate - for postgraduate (Master) applicants or PhD; (Si mai sunt ) VEZI AICI : https://www.studyinginromania.com/admission-requirements.html

| Sendrea explică (pentru brokxy):

Tocmai am aflat ca se poate intra la facultate cu diploma pe care o primesc. Diploma trebuie echivalata la CNRED.

| AnaBotca a răspuns (pentru Sendrea):

Ati echivalat diploma de level 3 și apoi v-a acceptat la Facultate? E echivalenta cu Bac diploma level3?
Acum vrem sa trimitem pentru soț și eram curioasa dacă e asa... mulțumesc!

| brokxy a răspuns:

Dar de ce nu mergi la facultate in Anglia? ti-ar fi foarte greu sa continui aici pentru ca sistemul de invatamant E FOARTE DIFERIT SI PROST

| forgottensoul a răspuns:

Nu prea te-am inteles, vrei sa stii daca o diploma Level 3 BTEC este echivalenta cu absolvirea facultatii in Romania sau daca se poate intra la facultate in Romania doar cu aceasta diploma?

| Sendrea explică (pentru forgottensoul):

Daca se poate intra cu aceasta diploma la facultate in Romania

| forgottensoul a răspuns (pentru Sendrea):

Asta sunt sigura ca depinde de ce ai studiat la colegiu si de rezultatul final, el fiind pass, merit sau distinction, pe cat si la ce facultate vrei sa dai.
Este o diferenta destul de mare intre educatia din UK si Romania, iti recomand sa suni direct la facultatea de care esti interesat/a.

| Sendrea explică (pentru forgottensoul):

Am fost la facultate am intrebat dar ei nu prea stiu, ma gandeam poate gasesc pe cineva cu aceeasi situatie ca si mine