| Andreei555555 a întrebat:

Dacă rămâi corigent la ceva in clasa a 8 a, și ei examenul ăla din vară cu o notă destul de bună la ce licee poți intra? Sunt din București.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ramai corijenta in clasa a VIII-a ai incurcat-o, ca NU poti intra la examenul de capacitate!

| Lioana a răspuns:

Corigenții, dacă trec examenul de corigenta, pot intra doar la liceele la care au rămas locuri in urma repartizării computerizate din iulie. Intrarea se face pe baza mediei generale din clasele V-VIII, având în vedere că aceștia nu dau examenul de Evaluare Națională.

| Andreei555555 explică (pentru Lioana):

Așa este? Eu știam că dacă treci proba de corigență, poti intra la sesiunea aia pentru corigenți, adică dai examenul că cei din iunie.
Poți să îmi dai un link de la un site al ministerului sau orice alt ceva să vad dacă este adevărat?

| Lioana a răspuns (pentru Andreei555555):

Evaluarea Nationala se organizeaza o singura data pe an iar corigențele se dau după ea, deci n-au cum să intre corigenții la EN.

| Doarof3 a răspuns:

Pai,s-ar putea sa nu mai dai examenul dacă ramai corigent la ceva.Eu știu ca cei care rămân corigenți nu mai intra la examen, dar poate la voi e altfel

| aramnicolae a răspuns:

Poti intra la liceul international AGRONIM cu profil textil

| Balaciu_Diana_1997 a răspuns:

Problema este daca ramai corigent in al doilea semestru