| DracoStain00 a întrebat:

Daca sunt la filologie, e bine sa ma apuc cu 2 ani inainte, adica in clasa a-XI-a si a-XII-a de invatat la medicina sau e prea devreme? Ce carti imi recomandati pentru admitere sau ce stiti voi mai bine.Multumesc pentru ajutor!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E prea tarziu intr-a 12-a! E nebunie cu medicina, foarte multi vor sa mearga acolo si e foarte greu de intrat daca vrei sa intri la buget. Stiu pe cineva care dintr-a 11-a s-a apucat de invatat si inca nu e sigura ca ia. Deci da, trebuie cat mai devreme.

| vampyremisa a răspuns:

Nu este prea devreme, pentru ca iti trebuie cam 2 ani de invatat serios sa dai la Cluj, Buc, Timisoara, Iasi, si altele. Daca, in schimb, vrei la C-ta, ceea ce nu iti recomand, )sunt din C-ta) poti sa te apuci si din a 12a, dar iti va fi greu. Eu dau la medicina, si iti spun ca testele de admitere se dau din manualul rosu de la Corint. Daca ai nevoie de info suplimentare, poti oricand sa ma intrebi.

| MJo a răspuns:

Nu e prea devreme. Cu cat incepi mai devreme, cu atat iti va fi mai usor de invatat. Nu astepta sa se adune o cantitate prea mare intr'un timp prea scurt. Cu siguranta ai de invatat si pentru bac. Cat despre carti, nu te pot ajuta. Depinde la ce facultate vrei. Fiecare facultate are propriile conditii si politici. Sunt la facultati la care se cere admitere doar din biologie, iar altele biologie si chimie. Deci inainte sa incepi, informeaza'te.