| DracoStain00 a întrebat:

In ce consta admiterea la medicina din Bucuresti? E prea devreme daca ma apuc din clasa a-XI-a? La ce materii dau test si daca aveti niste carti sau ce imi recomandati?

2 răspunsuri:
| vampyremisa a răspuns:

Buna! Desi nu dau la Davila, stiu pe cineva care da si se pregateste cu mine la o profesoara. Stiu ca biologia este obligatorie, test grila, subiect simplu si/sau multiplu (cred ca multiplu). Testele sunt elaborate dupa manualul de la Corint, cel rosu de Cristescu si Niculescu. Nu, nu este deloc devreme sa te apuci din a 11a pentru ca ai nevoie de un an sa o inveti si e de preferat sa ai un an in care sa lucrezi grile, teste si altele asemenea. La chimie, stiu ca e tot grila, dar, spre deosebire de Cluj(unde dau eu ) nu vei primi calculator pentru calcularea rezultatelor. Am inteles ca grilele de chimie sunt mai grele. Nu sunt sigura ca poti da si la fizica, desi nu recomand, avand in vedere ca biochimia se face un an, in anul II iar biofizica in anul I (parca doar un semestru!), si biocimia este, di cate am auzit, grea. Iti recomand sa te apuci cat mai din timp. Manualul trebuie stiut in intregime, si culegerea de teste se poate gasi pe net. De asemenea, daca vrei detalii in plus poti lua si compendiul (eu l-am luat, nu regret nimic); nu este obligatoriu, nu se da din el, dar explica la alt nivel si daca nu intelegi ceva din carte intelegi sigur de acolo. Daca vrei, poti participa la olimpiada de bio, si inveti materia foarte bine, desi e mai grea ca admiterea.
http://www.scribd.com/......a-2013-pdf

Desi culegerea este din 2013, sa stii ca editiile noi sunt revizuite, corctand evenual mici greseli, dar care nu fac diferenta la admitere. Succes! Daca mai ai intrebari, poti oricand sa ma intrebi.

| AwanderingLove a răspuns:

Chime si anatomie. Nu este prea devreme, deoarece este forte mult de invatat