| Tranca_Madalin_1999 a întrebat:

Sunt la filologie, profil uman si vreau sa dau la medicina.E bine daca ma apuc cu 2 ani inainte sau e prea devreme? La ce materii dau si ce carti imi recomandati pentru admiterea la medicina? Sau ce trebuie sa fac mai exact pentru a intra la medicina.Sunt clasa a -X-a.Multumesc pentru ajutor!

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

UMF Cluj -Tematica si bibliografie :http://www.umfcluj.ro/......96-tem2016
UMF Iasi - Tematica si bibliografie (pagina 18):http://www.umfiasi.ro/......grafie.pdf

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invatatul pentru medicina dureaza tot liceul. Intr-a noua si a zecea trebuie sa te asiguri ca inveti la chimie, biologie, fizica, matematica, engleza de 10 absolut. Apoi, in vacanta de vara de dupa clasa a zecea te vei apuca de invatat pentru admitere, reluand materia de chimie cu mare atentie. pana itermini clasa a unsprezecea, ar trebui sa treci prin materia de la chimie de macar 5 ori cu maxima atentie. Biologia de admitere e mai simpla si mai putina. Se invata in clasa a unsprezecea, cand de asemenea trebuie sa fii de 10 la ea, pentru ca apoi, in vacanta de vara de dupa clasa a unsprezecea sa o poti relua de 3-4 ori.

| Tranca_Madalin_1999 explică (pentru Brigaela):

Parca testul de admitere se dadea doar la biologie si chimie.La ce imi trebuie matematica si fizica sau nu am inteles eu la ce sa da testul de admitere.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Tranca_Madalin_1999):

Ai de ales intre fizica si chimie, si matematica e bine sa stii ca te intalnesti cu ea pana la urma in facultate si iti va fi viata mult mai usoara

| Brigaela a răspuns (pentru Tranca_Madalin_1999):

Am inteles ca esti interesat de pregatirea pentru medicina in general, nu numai pentru admitere. In facultate ai nevoie de matematica si de modul de gandire pe care ti-l formeaza ea, altfel iti va fi aproape imposibil sa faci performanta. adimiterea este primul pas, unul destul de mic, tu in liceu trebuie sa te pregatesti si ca sa faci performanta in timpul facultatii

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Eu am luat examenul de admire la medicina, venind de la un profil economic.Deci sanse exista destul de mari, doar ca un picut de studiu in domeniu e foarte bine venit.Cauta manualul de clasa a XI biologie profil real si crede-ma ca doi ani e mai mult decat suficient sa inveti sa poti intra printre primii la admitere.Mult succes iti doresc!

| Tranca_Madalin_1999 explică (pentru Andreea_Grigore_1988_5D6e):

Stii niste carti care m-ar putea ajuta sau ce imi recomanzi?

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns (pentru Tranca_Madalin_1999):

Intreaba o profesoara de biologie de la tine din liceu.cu siguranta ea va sti exact ce sa ti recomande.eu atat stiu de manualul de clas a 11 a caror informatii le regasesti in admiterea la medicina.si din cate stiu eu nu se da examen decat din biologie.intradevar biochimia ar fi bine sa iti pui o baza inainte ca e foarte grea asa ca intreaba un profesor de chimie si sigur te va ajuta cu mare placere.

| Rosenweiss a răspuns:

Nu e prea devreme. Incepe cu chimia mai ales. Era important sa spui in ce oras dai, dar oricum admiterea se da doar din biologie si/sau chimie.

| Tranca_Madalin_1999 explică (pentru Rosenweiss):

Nu stiu in ce oras sa dau. Poate stii tu unde este mai bine si voiam sa te mai intreb daca stii niste carti pentru admitere si daca e bine sa incep din clasa a-XI-a.