| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Daca sunt la tusim si alimentatie sau economic mai trebuie neaparat sa fac o facultate ca sa lucrez meseriile care mi le da profilul? Adica de exemplu la mate-info daca nu faci facultatea degeaba ai facut liceul, e la fel si la economic sau turism si alimentatie?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu chiar...
Liceele de profil iti dau diploma de calificare in meseria de profil, cu care poti munci calificat in acel domeniu sau in meseriile inrudite. Ai si un avantaj la angajare: ai practica facuta in timpul scolarizarii.
Daca urmezi o facultate in acelasi profil, vei invata (teoretic) la nivel mai inalt, dar fara sa faci practica.

Sa-ti dau un exemplu:
Daca faci liceu cu profil de alimentatie si turism, vei invata inclusiv servirea clientilor la masa sau la bar, vei primi bacsis de la clienti, dar vei lucra mai mult.
Daca vei face facultate cu acelasi profil de alimentatie si turism, vei invata o parte din teoria ce se invata la liceu (dar ceva mai detailat teoretic) + notiuni de management si marketing etc. La terminare vei putea ocupa chiar si un post de sef de unitate (la un hotel, restaurant, etc) sau poti ramane sa muncesti la sala.

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru Bula):

Deci in concluzie sa ma mut de la stiinte sociale?

| Bula a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Deci, in concluzie:
Pana acum ai urmat o scoala unde ai pierdut vremea degeaba.
Profesorii vostrii - in special dirigintele - avea obligatia (cel putin morala) sa va pregateasca pe drumurile ce urmeaza sa mergeti in Viata, sa va explice avantajele si dezavantajele cailor ce veti putea urma.
Dirigintele, dupa cativa ani de cand va cunoaste, trebuie sa fie in stare sa indice fiecarui elev, ce aptitudini si inclinatii are, cum isi poate folosi in viitor si ce alternative are. Asta inseamna PREGATIREA PENTRU VIATA.

Nu stiu tu ce vrei sa inveti la stiinte sociale, unde vrei sa te angajezi cu o asemenea diploma, fiindca sunt mii de absolventi care nu-si gasesc loc de munca.
Mai bine inveti bine o meserie rara, dar cautata, unde se poate castiga bine. Evident, sa-ti placa si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai tras concluzia cu "la mate-info daca nu faci facultatea degeaba ai facut liceul"? laughing

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai bai nene aici e un site in care pui intrebari si iti raspund diferiti oameni care ori raspund bine ori nu si mie asta mi-au spus. Eu zic ca cei ca tine care vin si comenteaza la o intrebare si nu raspund, mai bine sa taca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianaCrissPinka2002):

Las-o mai usor cu limbajul ca nu ne cunoastem. Eu pur si simplu am pus o intrebare din pura curiozitate. Si stii de ce? Pentru ca eu am fost la mate-info, m-am lasat de facultate si o duc foarte bine. Lucrez pe programare si am salariu de pornire mai mult decat castiga majoritatea celor care lucreaza in tara (ma refer la cei care lucreaza legal si nu au alte invarteli). Iar in primul an am avut doua mariri care, in total, mi-au dublat salariul, iar lucrurile arata foarte bine si in continuare. Deci, revin cu intrebarea, formulata usor diferit... De unde si pana unde ai tras tu concluzia ca pe partea asta tehnica, de profil real, daca nu ai facultate degeaba ai facut liceul? Sa stii ca e unul din putinele domenii in care chiar te poti afirma si poti face ceva fara facultate, pentru ca se pune mult accentul pe practica.