| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Daca termini facultatea de sociologie si asistență socială, ce meserii poți urma?

5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sociolog, cadru didactic pentru. a preda sociologia, asistent social la primarii si/sau la instituțiile care se ocupa de copiii orfani sau abandonați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu socio nu faci multe, poți să predai sociologia, la liceu sau facultate. Cu asistența poți să face orice ține de psiho-social: asistent, consilier, terapeut pentru anumite grupuri (copiii cu sindrom down sau alte dizabilități, victime, protecția copilului etc), poți să te implici și în lucruri ce țin de dezvoltare comunitară sau resurse umane.

| costiceacristian200 a răspuns:

Meserii de constructor și multe altele!

| CristianaCrissPinka2002 explică (pentru costiceacristian200):

Vreau si eu răspunsuri concrete, cu argumente, răspunsuri serioase. Nu asa. Daca nu stii, poți sa nu răspunzi.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Iti ofer eu un raspuns cam intarziat pentru ca nu am mai intrat de mult timp pe platforma asta. Deci eu sunt anul 2 la Resurse Umane, diploma mea va fi pe Sociologie desi sunt la universitate economica. Vreau sa iti zic ca poti sa lucrezi ce vrei tu atata timp cat te duce capul si poti invata lucruri. Am lucrat 9 luni in domeniul medical in care am avut un training de o luna, iar pe parcurs am avut suportul colegilor si superiorilor mei + o baza de informatii. Pot sa spun in 9 luni ca deja invatasem majoritatea lucrurilor pe care trebuia sa le spun pacientilor cu care intram in contact, puteam sa le spun de ce se intampla anumite procese, puteam sa le explic cum functioneaza anumite lucruri din cadrul medical fara a mai apela la colegi si la baza de date. Am mai lucrat o perioada scurta in domeniul meu Resurse Umane, unde ce am invatat teoretic la facultate nu se regasea in practica acolo, am invatat mai multe in practica.

Mi-am facut prieteni care sunt manageri, am vorbit cu CEO-ul unei companii multinationale care a venit in romanai cu niste treaba, am prieteni Teamleaderi. parerea lor este ca mult conteaza ce faci tu pe langa facultate, faculteatea este doar modalitatea de a urca ierarhic intr-o companie pentru ca ai nevoie de diploma aia... in rest cunostiintele le iei de la munca... lucrand.