| ANoNim612 a întrebat:

Daca vreau sa devin procuror sau psiholog ce liceu ar trebui sa urmez?
FUNDA pentru un raspuns bun! :*

Răspuns Câştigător
| Memecy a răspuns:

și eu am făcut economic și știi cu ce rămâi după 4 ani
1) dacă nu continui profilul îți folosește doar matematica pe care ai făcut-o (sau nu, după caz )
2)și atât ar fi bine ca în timpul liceului să îți dai Cambridge, și DALF ( certificat de limba fraceza) ZMP(germana) examenele de limbă sunt foarte bine cotate la CV și la facultate dacă ai astfel de examene ai un mare plus.

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Oricare liceu e bun.
Fa-l pe cel care iti este mai aproape, mai bun, ai prieteni, etc.

La finalul liceului te vei uita dupa facultate. Atunci se face trierea.

Ar fi bine sa faci in asa fel incat sa ai si note mari, daca vrei sa intrii repede si fara probleme.

| Memecy a răspuns:

Un liceu cu profil uman
dar personal ți -aș recomanda cel mai greu liceu din orașul tău fie și de mate -info de ce? tu trebuie să-ți dezvolți gândirea și capacitatea de a rezolva probleme.
Trick : Încearcă să citești cât mai mult

| ANoNim612 explică (pentru Memecy):

Daca fac liceu economic are ceva? Ca e cam tot matematica...

| Memecy a răspuns (pentru ANoNim612):

și eu am făcut economic și știi cu ce rămâi după 4 ani
1) dacă nu continui profilul îți folosește doar matematica pe care ai făcut-o (sau nu, după caz )
2)și atât ar fi bine ca în timpul liceului să îți dai Cambridge, și DALF ( certificat de limba fraceza) ZMP(germana) examenele de limbă sunt foarte bine cotate la CV și la facultate dacă ai astfel de examene ai un mare plus.

| diaac a răspuns:

Nu conteaza profilul liceului, ci facultatea. Respectiv, drept pentru procuror sau psihologie pentru psiholog. Teoretic stiinte sociale s-ar potrivi pentru amandoua, desi cred ca ti-ar putea fi mai utile:
un profil real pentru psihologie, sa iti fie mai usor cu statistica si cercetarile
SAU
un profil stiintele naturii pentru psihologie, ca sa intelegi mai bine partea biologica a psihologiei odata ajuns la facultate
SAU
filologie pentru drept ca sa iti exersezi memoria si ca sa inveti latina.

| angus35 a răspuns:

Poti sa urmezi orice liceu cu orice profil.
Conteaza facultatea pe care o vei alege.

| Alexia26 a răspuns:

Facultatea de drapt si psihologie. La ele poti intra cu orice liceu.