| fdmarius7 a întrebat:

Daca vreau sa ma duc in armata ca soldat voluntar ar fi vreo problema la vizita medicala daca sufar de urmatoarele simptome:

- o anemie din nastere ( care imi mentine culoarea pieli constanta, nu ma pot bronza, dar nu ma afecteaza cu nimic )
- Splenomegalie

Vreau ajutor sincer. Va multumesc. Dau funda!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai probabil o anemie hemolitica congenitala. Din pacate, nu esti apt pentru armata.

| fdmarius7 explică (pentru Brigaela):

Deci eu nu sunt sigur daca intr-adevar aceasta eu am aceasta anemie pur si simplu stiu ca ma bronzez foarte greu... si sunt cateodata palid la fata desi eu sunt in forma maxima...

| Brigaela a răspuns (pentru fdmarius7):

Trebuie in primul rand sa ai un diagnostic cert cand te prezinti la evaluarea medicala. In nici un caz nu te vor accepta daca ai splenomegalie si hemoglobina mai mica decat normalul. daca afli cauza, este posibil ca acea suferinta sa fie pe lista de acceptate.