| danidni a întrebat:

Dau fundita! Dati-mi vă rog exemplu de cele mai căutate facultăți. Academia de poliție se situeaza printre primele? Ma refer daca e printre cele mai căutate facultati

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

MIT e sigur in top aia cu poliția e și ea pe undeva, pe acolo

| DanielPH a răspuns:

Crezi ca cele mai cautate facultati sunt si cele mai bune? Sau ca exista un numar de facultati mai "bune" ca altele? Poti gasi facultati cu 12 studenti pe loc si 80 de locuri, sau 5 studenti pe loc si 350 de locuri, este irelevant cat de cautata este o facultate.
Urmeaza o facultate pe care o consideri potrivita pentru tine, nu una care-ti,, garanteaza" 100% sanse de angajare.
Stiu un medic care a devenit medic fiindca e banoasa meseria. Ce face acum? este student la geodezie, ca asta-l atrage cu adevarat.
Bafta!

| TheLightBringer a răspuns:

Ai relatii(pile)? ..baga te la politie
Vrei cash? Baga te pe un profil IT
Nu recomand ASE sau alte facultati de genu ...nu te angajaza nimeni

| Molly1310 a răspuns:

Cand alegi o cariera, trebuie sa iti placa domeniul, in primul rand pentru a o practica cu placere intreaga viata. Daca iti alegi facultatea in functie de anumite criterii si nu iei in considerare preferintele si abilitatile tale atunci sunt mari sanse sa te lasi de acea facultate la un moment dat si sa te apuci de altceva. Atunci vei constientiza ca ai pierdut timpul cautand ceva ce nu te reprezinta. De exemplu : daca tu vrei sa fii artist, mergi la facultatea de arte chiardaca nu vei castiga cat un medic, dar macar vei face ceva care te atrage si la care esti bun iar in facultate iti va fi mult mai usor decat daca ai alege o facultate pe care o vei face impotriva vointei sau fara a avea o afinitate pentru acel domeniu. Dar ca sa iti raspund la intrebare strict, eu zic ca medicina, stiintele aplicate, politia si dreptul sunt cele de perspectiva.