| lifeistough a întrebat:

De ce barbatii castiga mai multi bani decat femeile?

16 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu intotdeauna se intampla acest lucru. Ideal este atunci cand barbatul aduce mai multi bani in casa. Într-un cuplu daca exista un singur portofel comun, nu mai conteaza cine aduce cei mai multi bani in casa.

| Razvan a răspuns:

Pentru ca au nervii mai tari, sunt mai tenace si nu se bazeaza pe intuitie ci pe studii de piata atunci cand fac o afacere.Si nu numai ca castiga mai multi bani ca femeile dar stiu sa ii si stranga, sa faca economii, sa priveasca ceva mai departe de achizitionarea lucrurilor superficiale si cauta utilitatea.Deci,au si ei meritele lorhee hee

| Fredie a răspuns:

Sal. Nu stiu daca mai e valabila afirmatia ta. Aici in Romania avem doua din cele mai mari companii din economie, conduse de femei. E vb de Petrom si Vodafone. Sunt multe femei care au dovedit ca merita sa castige bani multi, pentru calitatile lor profesionale si trebuie sa le respectam pentru asta. Sigur ca, din pacate la competente egale, multe firme prefera inca barbatii, mai ales daca au de ales intre un barbat tanar si o femeie tanara, care e firesc ca isi va dori un copil la un moment dat, samd.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu neaparat, depinde de domeniul in care lureaza. in ziua de azi barbtii casiga mai mult decat femeia doar daca lucreaza in constructii si ea intr-un magazin, frizeire, patiserie etc. sunt multe femei care au afaceri sau care au o functie mai impoartanta decat barbatii.
@anonimule, puteai cel putin sa ai tupeu sa-ti arati "fata" zicand ca voi sunteti mai inteligenti.
@catalin, poate la tine in familie este cazul asta, sau probabil esti macist si nu suporti ca partenera sa aduca mai multi bani in casa.
ca sa inchei cu rasunul la intrebarea ta: in Romania majoritatea barbatilor sunt macisti si nu suporta ca femei sa munceasca sau sa aduca mai multi bani in casa, si pe partea cealalta unele femei s-au obisbnuit sa fie intretinute.
eu sunt o femeie moderna, care crede in egalitatea intre sexe.

| mihaa a răspuns:

Ptr ca sotul munceste si eu ma ocup de cresterea si educarea copiilor, sau atunci cand aveam serviciu, am ales un job aproape de casa, nu am ales naveta

| Good Cat a răspuns:

Ti-as spune de ce da` mi-ar sari jumate din TPU in cap... Ar fi pentru anonim si cei cu impresii...

| Elena1234456 a răspuns:

Sincera sa fiu nu prea cred.depinde de job si ambitia fiecaruia. Cunosc si femei care aduc mult mai multi bani in casa decat barbatii lor.Gandeste-te ca sunt atatia barbati fara servici.

identitate
| identitate a răspuns:

Pentru ca au nevoie de mai multi ca sa aiba de unde da femeilor happy Deci tot ele castiga mai mult.Si nu cred ca e adevarat. Exista multe femei milionare (in dolari, nu lei vechihappy ). Depinde ce compari.Si la nivel "mediu" exista foarte multe femei care castiga mult mai mult decat barbatii.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu prea mai este adevărat.
Şi ştii de ce? Pentru că meritul statului sub birou nu prea le poate fi luat femeilor!

| ionela8822 a răspuns:

Asta nu prea e adevarat happy

| inna_1376 a răspuns:

Dar voi pe ce lume traiti? inainte barbatul muncea si aduce banii acasa, femeile se ocupau de copii si de facut mancare.Acum in cele m-ai multe cazuri femeile gasesc mai repede de munca decat un barbat, si majoritatea barbatilor asteapta sa vina nevasta acasa de la munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece noi barbatii suntem mai inteligenti decat femeile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au mai mult curaj, cred.

| Serena1993 a răspuns:

La mine mama castiga mai multi decat tata...depinde unde lucreaza.winking

| kaTTsu a răspuns:

Barbatul rezista mai mult ca o femeie asta e adevarul happy o femeie nu are aceiasi forta de munca si depinde in ce domeniu pentru ca femeia poate lua de 5 ori mai multi bani ca barbatul

| ZeroBarat1 a răspuns:

Sunt mai puternici, mai afaceristi decat femeile, le umbla mintea! depinde cine are talentul astawinking,,, numai bine! bye