| memaria a întrebat:

De ce studii ai nevoie pentru a urma un curs de asistent social? Si daca-mi spuneti niste cursuri dau funda! Si, in general, tot ce pot stii legat de acest curs.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Facultatea de asistență socială.

| Rihanna20B a răspuns:

Trebuie să înțelegeți că cursurile de asistență socială online nu sunt potrivite doar celor care iau în considerare o carieră în asistență socială, ci pot face și opțiuni grozave pentru cei care avansează o carieră existentă sau vor să-și extindă abilitățile în serviciul social.

Dacă doriți să vă înscrieți la oricare dintre aceste cursuri, urmați cu atenție conținutul prezentat mai jos și aplicați pentru opțiunea care se potrivește cel mai bine cererii dvs.

Cuprins
Ce este munca socială

Munca socială este o profesie în sens larg, care include multe tipuri de profesioniști care servesc persoanele în nevoie. In conformitate cu Federația Internațională a Lucrătorilor Sociali, munca socială este "un sistem interdependent de valori, teorie și practică".

Prin urmare, dacă sunteți interesat de o carieră care are scopul de a ajuta oamenii să depășească cele mai mari provocări din viață, cum ar fi sărăcia, dependența, bolile mintale și crizele familiale, mergeți la o școală de asistență socială poate fi prima opțiune.

O mulțime de oameni sunt familiarizați cu profesiile comune de asistență socială, cum ar fi munca socială pentru copii, familie și școală, sau asistență socială în spitale. Cu toate acestea, există mai multe căi de carieră disponibile pentru cei care aleg să participe la o școală de asistență socială.

Tipuri de lucrători sociali
Munca socială este sub-împărțită în trei tipuri, inclusiv:

Asistenți sociali în sectoarele de sănătate publică și medicală
Asistenți sociali ai familiei și școlilor Asistenți sociali
Sănătate mintală și dependențe
Potrivit BLS, cel mai frecvent tip de asistent social este asistentul social. De obicei, rolul lor este de a ajuta copiii, familiile și persoanele în vârstă să-și rezolve problemele. Acestea ajută la plasarea copiilor în asistență maternală și ajută părinții care doresc să adopte.

Aceștia conectează părinții cu probleme cu resurse pentru a-și îngriji și crește copiii mai bine. De asemenea, lucrează cu studenți și profesori pentru a combate intimidarea, dizabilitățile de învățare și alte probleme.

În mod similar, asistenții sociali din sectoarele medical și de sănătate publică ajută persoanele care sunt grav bolnave și persoanele cu afecțiuni cronice să găsească îngrijiri adecvate, să acceseze resurse publice precum Medicare și Medicaid și, de asemenea, să găsească servicii precum cursuri de nutriție și asistență medicală.

De asemenea, sănătatea mintală și dependențele Asistenții sociali îi ajută pe oameni să găsească programe de reabilitare pe termen lung sau pe termen lung îngrijirea sănătății mintale.

Verifică! 10 Motive solide pentru care ar trebui să studiați online

De ce funcționează social
Un asistent social tipic are distincția de a examina diferite aspecte ale unei probleme, de la individ la societate, de la psihologic la politic.

Modalitățile tipice de a servi clienții includ consiliere, terapie și educație, precum și conectarea clienților cu resurse publice sau private adecvate.

În cazul în care aveți o dublă minte cu privire la înscrierea la școala on-line de asistență socială, poate fi necesar să luați în considerare următoarele motive;

Jucați rolul unor profesioniști cheie în domeniul sănătății mintale în multe contexte,
Conduce mari organizații non-profit și la scară mică,
Asumă roluri în guvern sau politică și
Asumă roluri de conducere în activitatea lor. Comunități, care lucrează pentru justiție socială.
Cum pot obține un grad gratuit de asistență socială online?
Alegerea de a lua un curs online pentru a învăța o abilitate nouă, sau chiar ca o îmbunătățire a abilităților pe care le ai deja este un lucru foarte onorabil de făcut.

Cu toate acestea, există numeroase cursuri de servicii sociale online, dar nu toate merită.

Prin urmare, înainte de a vă decide să vă încercați norocul la învățarea online, asigurați-vă că solicitați sfaturi de la o sursă valabilă.

Pașii și considerațiile de înscriere prezentate mai jos vă vor ajuta să începeți.

Selectați școala care oferă cursul de servicii sociale online
Primul pas pe care trebuie să îl faceți este să alegeți un curs de servicii sociale online, ulterior veți obține un formular și completați procesul de înregistrare. Consultați lista și detaliile programelor disponibile mai jos.

Completați cererea online
În timpul procesului de înregistrare, vi se va solicita să configurați un cont care să includă unele informații personale. Spre deosebire de alte cursuri online, o clasă de asistență socială vă poate cere să încărcați versiunile electronice ale fotografiei Pașaportului, Curriculum Vitae, Declarație personală și orice alte documente.

Interviu
Doar câteva cursuri de asistență socială online pot necesita un interviu, care poate fi realizat prin telefon sau online, pe Skype.

Un interviu pe Skype este la fel ca interviul tradițional. În acest caz, asigurați-vă că camera computerului funcționează bine și aveți o conexiune bună la internet. De asemenea, asigurați-vă că vă îmbrăcați formal la fel ca și în cazul unui interviu offline.

Începe prelegeri
După ce ați finalizat înregistrarea și interviul online, vi se va acorda acces pentru a vă selecta nivelul de grad și cursul de studiu, apoi puteți începe să vă înscrieți la orice clase.

Începeți prin alegerea specializării cu care doriți să începeți. Când vă abonați la un curs care face parte dintr-o specializare, vă abonați automat la programul complet.

Care este durata cursurilor de asistență socială online?
Durata claselor de servicii sociale online variază în funcție de școli sau furnizorii de cursuri. Cu toate acestea, unele școli oferă cursuri care pot fi finalizate în cel puțin cinci săptămâni, în timp ce altele nu trebuie finalizate în termen de un an.

Un curs gratuit de servicii sociale online gratuit, cu certificate, durează 12 săptămâni, unele pot dura până la 14 săptămâni, în funcție de tipul de program.

Trebuie să înțelegeți că durata cursurilor dvs. online este în puterea voastră. De exemplu, majoritatea instructorilor postează misiuni la începutul programului, astfel încât, dacă se spune că un curs durează opt până la nouă săptămâni, puteți completa lucrarea și să o trimiteți după cum doriți.

Mediu de lucru
Lucrătorii sociali lucrează în cea mai mare parte în cadre precum clinici de sănătate mintală, școli, asistență pentru copii și agenții de servicii sociale, spitale, centre de decontare, corporații de dezvoltare comunitară și practici private. De obicei lucrează cu normă întreagă și poate fi nevoie să lucreze nopți, weekenduri și sărbători.

Care sunt cele mai bune cursuri gratuite de asistență socială online cu certificate?
Am creat o listă cu 12 cursuri gratuite de servicii sociale online pentru dvs. Aceste cursuri prezintă o gamă largă de subiecte care vă vor oferi cunoștințele și abilitățile necesare pentru a vă pregăti pentru o carieră profesională ca asistent social.

Criteriile noastre de selecție pentru aceste programe sunt axate pe durata, numărul de înscrieri ale studenților și natura cursurilor oferite. De asemenea, am avut în vedere calitatea educației, câștigul mediu al absolvenților, acreditarea și câțiva alți factori relevanți.

Pe măsură ce citiți mai departe, veți obține informații detaliate despre diversele programe oferite de școlile online gratuite enumerate mai jos.

introducere în psihologie
Contextul social al sănătății mintale și al bolii
Criza de opiacee
Strângere de fonduri pentru non-profit
Arta și Știința relațiilor: Înțelegerea nevoilor umane
Tulburari din spectrul autismului
Confruntarea violenței bazate pe gen: lecții globale pentru lucrătorii din domeniul sănătății
Drepturile omului copiilor - o introducere interdisciplinară
Organizare comunitară pentru justiție socială
Înțelegerea violenței
Sexul și sexualitatea: diversitate și incluziune la locul de muncă
Psihodiagnostic și evaluare psihologică
#1 introducere în psihologie
Introducere în psihologie este o specializare online în asistență socială oferită de Universitatea din Toronto, prin intermediul Coursera. Școala este una dintre cele mai importante instituții de inovare și cercetare și are peste 200, 000 de persoane înscrise în această specializare online.

În acest curs, veți afla cele mai interesante experimente din domeniul psihologiei, discutând despre implicațiile acestor studii pentru înțelegerea minții și comportamentului nostru uman.

De asemenea, veți explora creierul și unele dintre abilitățile cognitive pe care le susține precum memoria, învățarea, atenția, percepția și conștiința.

Studiile acoperă o examinare minuțioasă a dezvoltării umane, a diferitelor forme de boli mintale și a tratamentelor care sunt folosite pentru a ajuta cei care suferă de ele.

La sfârșitul acestui curs, veți înțelege despre cine sunteți și cum lucrați.

Aplică
# 2 Contextul social al sănătății mintale și al bolii
Cu o istorie care datează din 1827, Universitatea din Toronto este una dintre puținele universități de top din lume care oferă cursuri de servicii sociale online prin Coursera.

Această specializare are aproximativ 16, 830 de studenți înscriși pentru pregătire gratuită.

În acest curs, veți afla cum factorii sociali promovează sănătatea mentală, influențează debutul și cursul bolilor mintale și afectează modul în care bolile psihice sunt diagnosticate și tratate.

Până la sfârșitul acestui antrenament, veți înțelege modul în care sănătatea mentală și boala au fost influențate de atitudinile sociale și evoluțiile sociale din America de Nord și din întreaga lume.

Aplică
# 3 Criza opioidă
Aceasta este o specializare importantă în lucrări sociale. Opioidele sunt o clasă de medicamente folosite adesea ca medicamente, deoarece pot ameliora durerea, dar sunt, de asemenea, foarte dependente.

În aproximativ 2 ore de cursuri în fiecare zi, veți învăța utilizările medicale și nemedicale ale opioidelor și costurile umane și economice legate de utilizarea abuzivă a opioidelor. În prezent, sunt înscriși 3, 241 de studenți la acest curs.

La sfârșitul acestui curs, veți înțelege medicamentele opioide și crizele de opioid.

Aplică
#4 Strângere de fonduri pentru non-profit
Această specializare o prezintă pe Christine Benninger, care a fost președinte al Societății Humane Silicon Valley (HSSV) timp de 17 ani. Situația organizației în momentul în care s-a alăturat a determinat-o să implementeze rapid un plan de șase luni pentru a menține la linie organizația.

Acest curs este asigurat de Universitatea Standford în colaborare cu Alison via Coursera. Există 12, 085 de înscrieri totale de studenți.

Până la sfârșitul acestui program, veți învăța cum să strângeți fonduri pentru organizațiile non-profit și să înțelegeți puterea unei misiuni de la Christine Benninger.

Pentru a obține certificarea în această specializare, trebuie să obțineți un scor de peste 80%.

Aplică
#5 Arta și Știința relațiilor: Înțelegerea nevoilor umane
Această opțiune de asistență socială online este oferită de Universitatea din Toronto și are în prezent 49, 022 de înscrieri.

Este deschis tuturor, inclusiv candidaților care au obținut deja o diplomă universitară în asistență socială.

Cursurile acoperă următoarele subiecte;

Conceptele de bază ale sistemului de învățare și dezvoltare a strategiilor și abilităților (SSLD).
Principiile și metodele de practică de bază ale SSLD, ilustrate prin studii de caz de gestionare a relațiilor.
Cadrul SSLD pentru evaluarea managementului relațiilor; N3C (nevoi, circumstanțe, caracteristici, capacitate) și traducere de probleme.
Competențe de bază în aplicația de gestionare a relațiilor din sistemul SSLD: învățarea prin observație, simularea, implementarea vieții reale, revizuirea și monitorizarea.
La sfârșitul acestui antrenament, veți înțelege importanța relațiilor de zi cu zi și veți oferi concepte avansate pentru participanții care lucrează în domenii de muncă socială și de îngrijire a sănătății.

Aplică
# 6 Tulburarea spectrului de autism
Căutați unul dintre cele mai bune cursuri de lucrări sociale online cu certificat? Universitatea din California Davis (UCDavis) oferă instruire gratuită participanților interesați la tulburarea spectrului de autism via Coursera.

În acest curs, veți învăța înțelegerea fundamentală a ceea ce este ASD, cum este diagnosticat, domeniile primare de afectare și de ce prevalența crește.

Alăturați-vă restului de 49, 672 de studenți deja înscriși și aflați totul despre tulburarea spectrului autist.

Aplică
#7 Confruntarea violenței bazate pe gen: lecții globale pentru lucrătorii din domeniul sănătății
Universitatea John Hopkins este una dintre cele mai mari universități din țară și, de asemenea, cele mai bune școli de lucrări sociale din lume. Școala oferă această opțiune de curs de asistență socială prin Coursera. În prezent au 12, 363 de înscrieri.

Înscrierea la această specializare vă va expune la o perspectivă globală asupra violenței bazate pe gen (GBV). Studiile de curs acoperă următorul curriculum de bază;

Introducerea GBV dintr-o perspectivă globală, cu accent pe asigurarea unei reacții puternice a sectorului de sănătate la GBV și predarea competențelor cheie pentru lucrătorii sociali și alți lucrători din domeniul sănătății.
Programul de onoare oferit de experți din întreaga lume îi ajută pe studenți să se afunde mai adânc în anumite probleme și atinge populații unice și subiecte de specialitate.
După finalizarea acestui curs, veți primi o certificare dacă îndepliniți nota de trecere.

Aplică
Check out Cele mai bune programe de rambursare a împrumuturilor pentru asistenții sociali.

#8 Drepturile omului copiilor - o introducere interdisciplinară
Nu puteți crește calitatea de asistent social dacă nu reușiți să înțelegeți mai bine această specializare. Furnizat de Universitatea din Geneva prin Coursera.

Acest curs se concentrează pe dezvoltarea drepturilor omului copiilor, precum și pe evoluția provocărilor cu care se confruntă copiii în timp și eforturile societății de a răspunde.

Veți învăța strategiile și programele internaționale care promovează drepturile copiilor, precum și rolul actorilor cheie implicați în organizațiile internaționale care lucrează în acest domeniu.

La sfârșitul acestui antrenament, veți obține o imagine de ansamblu asupra celor mai importante caracteristici ale drepturilor omului copiilor.

CLIC AICI PENTRU A CHAT CU NOI ACUM
Aplică
#9 Organizare comunitară pentru justiție socială
Această specializare este oferită de Universitatea din Michigan prin intermediul Coursera.

Studiile acoperă următoarele subiecte de bază;

Strategii pentru organizarea comunității pentru justiție socială într-o societate diversă și democratică.
Conceptele de bază ale justiției sociale și demersurile practice pentru reunirea oamenilor pentru a stabili obiective și priorități, pentru a evalua bunurile și nevoile comunității, pentru a dezvolta planuri de acțiune și pentru a construi sprijin pentru implementare.
Veți învăța cum să formați grupuri de bază, să construiți capacitatea organizațională și să formulați o strategie pentru a ajunge la constituenți și aliați.
Acest curs oferă o varietate de activități de învățare, informații despre programe de succes, instrucțiuni individuale și exerciții de grup mic, precum și materiale practice pentru rezolvarea problemelor și planificarea programelor.

Până la sfârșitul acestui curs, veți fi încărcat cu toate informațiile și ideile de care aveți nevoie pentru a crea schimbări în comunități, peste tot.

Aplică
# 10 Înțelegerea violenței
Universitatea Emory oferă un grad gratuit de asistență socială online, oferind cursuri OpenCourseWare, precum și o platformă de studiu online care le oferă studenților șansa de a interacționa cu instructorii cu colegii de clasă.

Sunt deja 17, 907 înscriși la această specializare.

Acest curs vă va prezenta experților care studiază diferite forme de violență. Veți învăța diferitele cauze ale violenței, de asemenea, eforturile de reducere a violenței și implicarea într-o zi de compasiune.

Aplică
# 11 Sex și sexualitate: diversitate și incluziune la locul de muncă
Sexul și sexualitatea este un curs de servicii sociale online oferit de Universitatea din Pittsburgh prin Coursera. Sunt 12, 193 deja înscriși.

Această specializare vă va introduce în domeniul interesant al genului, sexualității și studiilor asupra femeilor și în identitățile LGBTQIA.

Veți învăța prin utilizarea unei serii de concepte, instrumente și metode interdisciplinare pentru a înțelege și analiza modul în care identitatea ne modelează experiențele în cultură și la locul de muncă.

La sfârșitul acestui curs, veți fi familiar cu conceptele cheie care vă vor ajuta să interpretați și să înțelegeți lumea pe care o împărtășim.

Aplică
# 12 Psihodiagnostic și evaluare psihologică
Psihodiagnosticul și evaluarea psihologică este o opțiune puternică de curs de servicii sociale oferită de Universitatea de Stat Tomsk prin Coursera.

Acest curs include 5 module. Fiecare modul este împărțit în 4-6 subiecte. Unele dintre subiecte includ;

Tehnologia obținerii „consimțământului informat" cu un client despre psihodiagnostic și procedura de evaluare.
Evaluarea conformității programelor de psihodiagnostic propuse cu obiectivele finale ale testării.
Veți înțelege varietatea de modalități de a evalua diferite caracteristici ale unei persoane.
Aflați posibilitățile psihodiagnosticului acestei sau acelei caracteristici a unei persoane cu utilizarea diferitelor tehnici de diagnostic.
Veți putea determina nivelul de fiabilitate al datelor de diagnostic primite.
Aplică
Școli online gratuite de asistență socială
Următoarele școli oferă cele mai bune cursuri de asistență socială online, cu certificate pentru studenții îndepărtați. Aceste școli își mențin elevii motivați, oferindu-le sarcini prin metoda sistemului de management al învățării

Universitatea John Hopkins
Universitatea din California Davis
Universitatea din California de Sud
Tomsk Universitatea de Stat
Universitatea din Toronto
Universitatea din Pittsburgh
Universitatea Emory
Universitatea din Michigan
Universitatea din Geneva
Consultați partea de sus Burse postuniversitare de muncă socială pentru studenți internaționali

Cât câștigă lucrătorii sociali?
Potrivit Biroului Statisticilor Muncii, salariul mediu anual pentru asistenții sociali a fost de 49, 470 USD în mai 2018.

Care este perspectiva carierei unui lucrător social?
Pe baza Biroului Statisticilor Muncii din SUA, se estimează că angajarea generală a asistenților sociali va crește cu 11% din 2018 până în 2028, mult mai repede decât media pentru toate ocupațiile.

Prin urmare, este probabil să existe o cerere din ce în ce mai mare pentru servicii medicale și servicii sociale, dar poate varia în funcție de specializare.

Concluzie
Devenirea de asistent social necesită abilități bune de comunicare, angajament, gândire creativă și, de asemenea, capacitatea dvs. de a interacționa cu oamenii.

Deci, pentru a fi un asistent social eficient, administrator social sau factor de decizie, trebuie să fii capabil să recunoști și să înțelegi diferitele cauze ale formelor de suferință psihologice, biologice, familiale, politice, economice și sociale.

Această înțelegere mai largă va informa abordarea pe care o folosiți pentru a ajuta oamenii să-și depășească propriile provocări unice, să prevină apariția problemelor și să creeze soluții noi pentru problemele în curs.

În plus, este posibil să obțineți o diplomă gratuită în servicii sociale sau o certificare online. Dacă urmați cu atenție instrucțiunile pe care le-am furnizat în acest articol. Înveți într-un mod care te avantajează.

Asta e cam tot ce trebuie să ști. Te rog mult să îmi dai fundita ????