| dragutzyka29 a întrebat:

De la ce varta te poti angaja(la o slujba de vara)
Ai voie sub 18 ani

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Legal de la 16 ani poti munci fara sa ai probleme insa fara carte de munca si la risc! O colega de-a mea a muncit farab trecuta 2 luni si jumatate la un depozit de materiale de constructii(tinea evidenta marfii care o primea) si apoi n-a primit nici un ban de la patron si a fost foarte suparata si nu-i venea sa creada si nu numai ei i s-a intamplat! Multora pentru ca noi alegem sa muncim pentru un ban de buzunar si niste nemernici isi bat joc! Si eu am incercat sa ma angasez dar nu am gasit nicaieri si nu pot mereu pentru ca fac si scoala de soferi!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art. 13 din Codul muncii persoanele fizice dobandesc capacitatea de munca la implinirea varstei de 16 ani. Se pot angaja legal si daca au implinit 15 ani, dar numai cu acordul parintilor ori reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele lor, daca nu le sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.
Este interzisa angajarea minorilor sub 15 ani, cei care o fac risca sanctiuni grele. Numai bine!

| Alex_2741 a răspuns:

Nu happy trebuie sa ai 18 ani in ziua de aziwinking. si eu unde ma angajez acu mi-a cerut sa am 18 ani happy sa scot cazier adeverinta de la liceu cum ca am terminat 11 clase ca eu mai am un an de liceu. si copie dupa buletin si certificat de nasterehappy.

| lays a răspuns:

Te poti angaja de la 16 ani.eu de atunci am inceput sa lucrez.bine,mai aveam 2-3 luni pana faceam 17.

| gabrielgypps a răspuns:

16 ani, legal. inclusiv copii pot muncii legal insa in conditii speciale si maxim 4 ore pe zi.

| pepe a răspuns:

Se poate şi de la 16 ani cu acordul părinţilor, munci uşoare care nu necesită efort fizic exagerat.

| maryus92 a răspuns:

Varsta minima este 16 ani

| Goblinoid a răspuns:

Varsta minima de angajare este de 18 ani dar daca ai mai putin te poti angaja la negru, se practica la noi si pentru cei care au peste 18.

| coopilluu a răspuns:

De la 16 ani

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles. Locurile unde te poti angaja sunt:impartit pliante, fast food(McDonald's), reprezentant firme cosmetice(Avon, Oriflame), promoter intr-un supermarchet(Auchan, Cora)si chiar in mall precum carator de haine(Zara), etc.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de la 16 ani

| κίllą a răspuns:

Daca ai sub 18 ani, ti-as sugera sa te angajezi la impartit pliante. Nu cred ca te-ar angaja cineva daca ai mai putin de 18 ani deoarece ar avea probleme cu politia. Impartitul pliantelor, este singurul loc in care se pot angaja minorii, din cate stiu eu. Succes