| Behindyou a întrebat:

Deci, am nevoie de un sfat de la cunoscatori. Mersi.

Informatia: Profil de liceu - Mate info. Un liceu cu renume destul de bun.

Asa. Acuma, problema
Eu am in cap, doua variante de facutati
unos: Arhitectura
secundo: Informatica- de prefera programare.

La desen, ma pricep. Este un vechi hobby al meu, inca de cand eram mica. Ma rog, mereu respectam proportiile and so.
De cativa ani, n-am mai pus accent asa mare pe desen, ca mi-am gasit alte pasiuni, cum ar fi writting-ul.
Si mi se pare ca mi-am pierdut din indemanare. Dar timp s-o regasesc am.4-5 ani, zic ca sunt de ajuns.

Acuma, ce va cer eu.
Eu m-am uitat la niste variante de admitere la facultatea de arhitectura din Cluj. Stiu ca sunt 90 de locuri, indeed, dintre care 70 buget si 20 cu taxa (apropo, cum de-s asa multe la buget, in ultimii ani?)
Si, subiectele de desen tehnic, nu mi se par extraordinar de grele. Bine, sunt extraordinar de grele. Dar e ceva ce pot invata, la asta ma refeream. Stiu.
Alea de la desen liber e problema.
Am vazut ca se cere reprezentarea unor obiecte. Pai, n-am probleme la schitare, si asa mai departe. Cum am maiz si, nici la proportii. Dar. Dar. Umbrele si texturile materialelor ma omoara...
Niste sfaturi? thinking

Si, despre informatica...
Ce se da, in general, la admitere?thinking

Multumesc ca ati citit pana aici...

4 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

La informatica poti alege sa dai examen din matematica sau informatica.Matematica include Analiza+Algebra si la informatica, programare, daca ai facut fata unui liceu de informatica, nu ti se va parea greu, cauta exemple din anii trecuti pe cs.ubbcluj.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naaa... acum ce sa dai tu la arhitectura daca studiezi la un liceu de renume mate-info... De ce admitere vorbesti? Mai bine se castiga in domeniul IT, daca iti dai interes MAXim!

| Behindyou explică (pentru anonim_4396):

Arhitectura e un domentiu care m-a fascinat intodeauna.
De la mine din liceu, au plecat nspe mii de elevi la IT. Si 70% au resuit, ca avem profi destul de buni, d-aia am zis.

La arhitecutra, se dau doua examene. Unul de desen tehnic si unul de desen liber. Aia e admiterea. Sunt, ambele, 80% din nota cu care intrii (sau nu:-s)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Behindyou):

Eu nu stiu ce sa zic... Adica se cauta si arhitecti, daca lucrezi tu pentru tine (intelegi tu ce vreau sa zic laughing ) dar si in domeniul IT. Mai intreaba prieteni de la arhitectura si IT si vezi ce zic din experienta lor.