| Mangustă a întrebat:

Liceul; la asta se rezuma intrebarea.
Am 2 variante mari si late, mate-info sau arhitectura. Acum o sa-mi spuneti ca mate-info iti ofera mai multe posibilitati, poti sa te razgandesti, dar nu ma atrage. Cu informatica sunt praf, dar la mate merge chiar bine, cu toate astea eu vreau profilul asta doar ca sa dau mai departe la facultatea de arhitectura (ca imi trebuie mate etc. etc) Totusi stiu ca daca aleg asta si renunt la un liceu de profil artistic n-o sa mai evoluez in desen cu toata preatirea pe care as facea separat, iar daca as fi constienta ca nu ma ridic in momentul de fata, la un anumit nivel cu desenul nici nu as mai visa.
Am vorbit cu parintii, sunt de acord cu artele (cu conditia sa dau la un liceu bun in domeniu), dar mai intai trebuie sa ma conving pe mine si chiar am nevoie de ceva pareri de la alte persoane, poate cu mai multe cunostinte.

4 răspunsuri:
| Kasia a răspuns:

Daca ar fi sa dau timpul inapoi cu 3 ani acum si eu m-as pregati pentru arhitectura.Dar aici nu e vorba de mine ci de tine.Iti recomand sa te duci la arhitectura daca asta vrei sa urmezi pe viitor.de ce sa mergi la mate-info? doar ca sa mori facand 6 ore de informatica pe saptamana(cel putin) daca nici macar nu iti place? Plus ca desen nu faci decat 2 ani(in clasa 9 si 10) si pierzi destul de mult la capitolul asta.la ce bun sa faci peisaje si portrete daca tie iti trebuie desen tehnic? stiu un baiat care vrea sa dea facultatea de arhitectura si e la mate-info si daca nu ar face meditatii peste meditatii ar fi terminat.straight face
deci, daca as fi in locul tau nu as mai sta pe ganduri pentru ca liceul merge mana in mana cu facultatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal consider că liceul îți va da doar o idee a ceea ce facultatea va contura iar masterul va defini.

Dacă dorești să urmezi informatica și să devii developer, programator, etc... eu am terminat mate-info și facultatea de informatică, însă deși îmi place și sunt destul de bun în ceea ce fac aș prefera să fi urmat psihologia, deci o idee ar fi să mergi printre prietenii părinților, să vezi ce fac, cum fac și să îți răspunzi la întrebarea: eu mă văd a face asta pentru restul vieții din plăcere și apoi pentru remunerație?

| sunshine15 a răspuns:

Buna. Parerea mea este ca ar fi bine sa dai la arhitectura deoarece ai mai multe sanse dupa liceu, sa intri la o facultate buna in domeniu. Daca dai la arhitectura, apoi poti face pregatire la matematica, dar daca tu vrei (desi nu te-as sfatui) sa dai la mate-info, atunci o sa-ti fie mult mai greu la partea cu desenul. Dupa parerea mea nu se merita, sa pierzi timpul la mate-info, daca spui ca nici info nu-ti place(eu sunt la mate-info si crede-ma ca nu e foarte usor... daca nu-ti place, nu merita sa te chinui laughing ). Spre exemplu, doua colege vor sa dea la arhitectura, multi profesori le-au spus ca nu au sanse in fata celor de la liceele de profilul asta, pentru ca in toti acesti 4 ani noi nu am facut desen (in afara de fluturasi si pasarele..etc) si acum le este foarte greu sa faca pregatire pe partea asta. Le-au sfatuit ca trebuia sa dea de la bun inceput la arhitectura.
Concluzie : daca iti place arhitectura si asta vrei sa faci in viata, atunci da la arhitectura.
Sper ca te-am ajutat.

| Asadarsiatat a răspuns:

Alege ce iti place tie mai mult. Ai la fel de multe sanse cu ambele cariere. Traim intr-o perioada in care se pune accentul pe aspect exterior. Se castiga foarte bine ca arhitect si daca ai talent, iti poti deshide propria afacere. Pe de alta parte, Bacul se da la mate, nu la pictura. deci va trebui sa gasesti un echilibru intre cele doua pana termini liceul. apoi, poti face ce vrei tuhappy