| anonim_4396 a întrebat:

Deci să începem cu începutul. Sunt în clasa a 8-a deși sincer vorbind ar fi trebuit să fiu într-a noua dar m-au dat ai mei la școală numai la 8 ani, fiind din decembrie, așa că voi termina școala la 19 ani din fericire și tristețe în același timp, nu cred că e nevoie să explic. Și ideea constă în felul următor: în orașul în care stau nu există numai un singur liceu, nici nu-mi doresc și nici nu am posibilitatea să merg în altă parte, respectiv alt oraș. Am fost întrebată de nenumărate ori ce vreau să fac după ce termin școala, ce facultate m-ar intriga mai exact și habar nu am. Știu că e devreme să mă gândesc la asta acum, căci mai am 4 ani " frumoși " dar timpul trece repede și nu vreau să iau o decizie pripită pe ultima sută de metri. În liceul meu după ce termini clasa a 8-a... având în vedere că liceul e în aceeași clădire cu gimnaziul, ai posibilitatea să alegi profilul uman sau real. Și aici se află marea mea nedumerire ( încerc să mă fac cât de precisă, înțeleasă și la obiect, căci dacă nu aș scrie până dimineață pe acest subiect și aș dezbate idei și tot mi-ar mai rămâne ) căci habar nu am unde ar trebui să mă duc. Având în vedere că mediile mele sunt undeva de la 9.80 în sus, în niciun an nu am avut mai puțin, mulți îmi spun să urmez profilul real. însă urăsc matematica, pur și simplu nu e pentru mine, la fel și chimia. și fizica și biologia și cam tot ce ține de acest profil despre care se spune că este mult mai bun decât umanul în toate privințele și că cei care urmează profilul real au o logică și o gândire mai bogată. Aș putea face totuși un compromis căci cu algebra mă am, însă geometria e la polul opus de mine și am înțeles că nu se mai face la liceu, dar nu sunt sigură așa că nu aș vrea să risc. Specific că învăț bine la toate materiile enumerate că nu mi-ar stârni interesul însă de la a învăța pentru că trebuie și la a învăța de plăcere este cale lungă. M-am gândit foarte bine ce vreau să urmez și m-am bazat că o să iau decizia corectă, alegând umanul. dar acum nu mai sunt atât de sigură. Visam și eu bineînțeles să lucrez în lumea filmului, ca și actriță. ( în străinătate ) însă dacă e să fim realiști nu o să se-ntâmple așa că aș dori să urmez o ramură a poliției. nu rutieră sau la birou sau prostii de genul, nu că cei care ar face asta nu merită respect, doar că nu e genul meu. așa că ceva în domeniul criminologiei poate ar fi mai convenabil. Precizez că nu vreau să fac armata pentru că întotdeauna mi-am imaginat că o fată trebuie să fie sensibilă și bărbatul să nu se sperie când intră în casă, ceea ce mi se pare de-a dreptul caraghios. Și în cele din urmă, căci știu că v-am plictisit... întrebarea mea constă, sau mai bine zis întrebările mele constă în: Am auzit că dacă urmezi un profil uman nu poți face o carieră din ceva care se bazează pe una din materiile realului, că nu intri la facultate, însă dacă urmezi un profil real poți face ceva bazat pe filologie, e adevărat? Apoi, vreau să-mi sugerați alte ramuri ale poliției care nu implică armata. și tot ceva " în acțiune ", dacă se poate. Pe urmă vreau să știu dacă poți urma domeniul polițist dacă faci un liceu cu profil filologic? Și scuzați dacă m-am " întins " atât de mult și v-am plictisit, dar de felul meu așa mă exprim, începând de la A la Z și bineînțeles că o să acord fundă răspunsului care mă lămurește, mă ajută cel mai mult. Orice sugestii sunt binevenite. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LOwee02 a răspuns:

Daca urmezi profilul uman si te razgandesti pe parcurs in privinta serviciului pe care o sa vrei sa il ai (si o sa vrei ceva legat de mate, fizica, chimie, bio) trebuie sa te apuci din timp de pregatire ca sa faci cat de cat fata la o facultate de mate, fizica, medicina etc. La profilul mate-info e mult mai mult de munca decat la uman si probabil si mai greu (mai ales daca nu le ai cu stiintele).
De la uman, in linii mari, poti sa ajungi in sistemul cultural (scriitoare, organizatoare de evenimente culturale gen lansare de carte...), poti sa te faci profesoara (de limbi straine sau romana, de geogra, istorie, psihologie), traducatoare, avocat (sau ceva in justitie), psiholog, jurnalist, poate chiar ghid turistic. De la mate-info, dupa facultate poti iesi prof. de stiinte, medic, arhitect, ceva pe la economie, relatii internationale.(nu stiu prea multe despre perspectivele profilului mate-info pentru ca eu sunt la uman). Pot sa iti spun ca se poate opta dupa mate-info pentru o specializare pe partea umanista, dar nu vei analiza un text la fel de complex si vei face niste eseuri mai logice, mai simple, bazate pe o gandire realista, viziune concreta din perspectiva unui realist. Gandeste-te si la ce materii crezi ca poti sa dai cat mai mult la bac ca sa ai o medie buna, pentru ca multe facultati te admit in functie de media de la bac.
Despre politie, ca fata nu iti sugerez happy Mai ales cand vine vorba de criminalistica. Doar daca nu cumva nu ti-ar fi frica sau sila sa iei probe din locuri unde au fost gasiti oameni in orice fel de conditii.
Iti recomand sa nu incepi liceul cu gandul chitit pe ceva anume. Iti vei mai schimba preferintele pentru facultate si cariera spre sfarsitul liceului si poate si lucrurile in Romania se vor mai schimba pana atunci.
Sper ca raspunsul meu te va ajuta sa iti faci o prima idee. Alege si cu inima, dar si cu capul. Iti urez mult succes in continuare si sa faci alegerea cea mai buna pentru tine!

| anonim_4396 explică (pentru LOwee02):

Mulțumesc frumos. M-ai lămurit tu ceva ceva, dar tot mai am câteva îndoieli. Să sperăm că o să știu ce-i și de capul meu până termin a 12-a, cât despre alegere, la real nu aș face față și nu pentru că nu pot, ci pentru că nu vreau căci dacă mă pui să aleg între o compunere de 4-5 pagini ( de caiet studențesc ) și să-ți rețin o formulă. aleg compunerea laughing. nu știu de ce sincer dar în fine, însă cred că voi merge la real căci am mai multe posibilități și nu vreau să regret în cazul în care îmi voi deschide apetitul pentru o meserie și nu o voi putea face datorită faptului că am ales profilul uman. E greu să înveți la ceva care nu îți place, intensiv, mai ales când nu ai nicio materie care să-ți placă. Și din profilul uman sunt materii care nu-mi plac cum ar fi franceza sau istoria, dar îmi place mult să scriu, însă nu vreau să dau la jurnalism căci ar fi ani irosiți în care am învățat ca proasta, mai ales având în vedere faptul că dacă îmi aleg o meserie trebuie să fie și bine plătită. Părinții m-au împins spre domeniul poliției și nu vreau să-i dezamăgesc și să aleg o meserie banală când au investit atâta în mine, darămite când o să ajung la facultate o să le presez și mai mult buzunarul. Dar cum spun ardelenii: Om trăi ș-om vedea!

10 răspunsuri:
| iSwag a răspuns:

Si eunt in clasa a 8-a. Optez pentru matematica-informatica intensiv happy.

Iti place ca "umanistii" au o logica mai buna, dar nu intelegi geometria? Geometria e 75% logica.

| anonim_4396 explică (pentru iSwag):

Îmi cer scuze... trebuia să scriu real nu uman. laughing) Și nu consider totuși că geometria e 75% logică, căci logica nu este neapărat sinonimă cu matematica. Logica după mine reprezintă cât de bogată și cât de vastă este gândirea unei persoane, astfel încât să sesizeze anumite lucruri înaintea altora. Consider că dacă deprinzi ce formule trebuie să aplici în nu știu ce unghi diedru sau alte minuni, nu îți îmbogățește gândirea ci mai degrabă te înnebunește, e strict părerea mea, însă dovada ar fi că orice matematician e puțin " sărit de la bord ". Însă într-adevăr că și matematica are un rol în dezvoltarea gândirii, însă nu consider că atât de mult cum spun alții, însă poate mă înșel.

| iSwag a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea ta...
Geometria iti stimuleaza capacitatea de gandire, mai ales cea in spatiu.
Nu inteleg de ce toata lumea vede geometria ca pe o toceala.

Consider ca trebuie sa fii inteligent (in opinia mea, inteligenta = capacitate de gandire) ca sa iti dai seama ce teoreme sa aplici. Asta in problemele decente.

| anonim_4396 explică (pentru iSwag):

Nu știu probabil ai dreptate, însă fiecare dintre noi are cu totul o altă perspectivă, poți să fii deștept și să nu-ți placă geometria, deci dacă nu-ți place. nu te atrage, e normal să nu înveți și atunci bineînțeles că nu știi ce formule să aplici. Pentru mine un om deștept nu înseamnă să știe matematică, să fii deștept nu înseamnă să înveți foarte bine ci să știi să vorbești, să ai logică și să știi să deprinzi anumite lucruri înaintea altora, pentru că pur și simplu te gândești. Cei care învață bine nu sunt neapărat oameni deștepți, că se pricep în domeniul pentru care studiază, aia e altceva. Pentru mine oamenii deștepți sunt cei din domeniul literaturii, care au imaginație.

| iSwag a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place ca esti extraordinar de modesta.

Am putea avea polemici pe baza "adevaratei inteligente" saptamani intregi...

Avand in vedere ca te consideri un Einstein^2, credeam ca poti face abstractie de invatat sau nu.

Eu ma refeream la faptul ca daca stii toate teoremele NU te ajuta cu nimic in geometrie. Iti trebuie o capacitate de gandire relativ mare.

| anonim_4396 explică (pentru iSwag):

Mulțumesc pentru apreciere. Dar geometria înseamnă teoreme, la fel ca și algebra care se bazează pe formule. Degeaba ai creativitate dacă habar nu ai de teorie. Îmi mențin părerea cu privire la geometrie și la faptul că cei care o înțeleg și " o folosesc în viața cotidiană " nu înseamnă că sunt oameni inteligenți. Însă depinde bineînțeles la ce fel de inteligență ne referim, ca să nu vorbim ca proștii sau proastele toată ziua pe subiectul ăsta și fiecare să vorbească despre cu totul altceva.

| iSwag a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram ironic. happy

Spuneam, ca pentru un geniu, cum tu te autointitulezi, se poate face abstractie de invatat sau nu.

Acum ti-am inteles mentalitatea. happy

| anonim_4396 explică (pentru iSwag):

O dar vai, erai atât de ironic. de fapt atât de pierdut în ironie ( permite-mi să reformulez ) încât efectiv nu ai observat că ți-am răspuns cu aceeași monedă. eram și eu la fel de ironică ca și tine. ce voiai să spun? Să te înjur, să-ți reproșez lucruri fără a te cunoaște? Ți-am mulțumit, pentru bunul simț de care dai dovadă. Am înțeles aluzia stai liniștit și eu în viața de zi cu zi sunt destul, suficient de ironică încât să știu cu ce se mănâncă.
Cât despre afirmația ta, să știi că te înșeli amarnic. A vorbi formal și a avea concepții diferite nu înseamnă a te crede un geniu, dar de fapt nici nu știu de ce îmi bat capul, când ne-am abătut de mult de la subiectul de dezbatere.

| roberta7087 a răspuns:

Da este adevarat daca dai la filologie nu poti face ceva ce implica matematica pentru ca din clasa a 11-a nu mai faci nici mate nici fizica nici chimie. adica nu poti termina la filologie si sa te faci profesor de mate. La academia de politie nu se da examen la matematica. Dar daca dai pe mate-info poti sa iti alegi orice meserie vrei.