| AndreeaxCristina a întrebat:

Detalii despre meseria de asistent social? Despre facultate și orice laughing) M-ați ajuta mult laughing)

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ce face:
Se ocupa in principal cu recuperarea si (re)integrarea psiho-sociala si profesionala a persoanelor cu probleme speciale: deficiente psihice si/sau fizice, comportament antisocial (delicventa), probleme sociale diverse. Desfasoara o activitate complexa si variata: analizeaza influenta factorilor sociali asupra starii de sanatate mentala si a comportamentului uman, acorda consultatii privind drepturile si obligatiile asistatilor, colaboreaza cu institutii sau organizatii care au obiective similare, participa la elaborarea metodelor si tehnicilor de lucru, propun masuri de ajutorare sau recuperare. Munca unui lucrator social este aceea de a ajuta oamenii in rezolvarea problemelor legate de situatia lor sociala sau de viata personala. Exercitarea profesiei de asistent social este avizata de Colegiul Asistentilor Sociali din Romania si autorizata de Ministerul Muncii si Protectiei Sociale

| AndreeaxCristina explică (pentru sierra1):

Mulțumesc

| sierra1 a răspuns (pentru AndreeaxCristina):

Sa fii iubita

5 răspunsuri:
| Girlinred a răspuns:

Am absolvit asistenta socială in urma cu 3 ani. E o facultate frumoasa, cursuri interesante și dacă îți place nici nu o sa îți dea prea mari bătăi de cap. Problema e ca meseria de asistent social nu îți aduce satisfacții financiare. Singura varianta mai bănoasă este aceea de a intra pe proiecte (ceea ce nu e foarte ușor). Eu am avut inspirația sa fac și psiho in paralel și asta m-a ajutat mult

| AndreeaxCristina explică (pentru Girlinred):

Pai cam cat e salariul unui asistent social, că pe net găsești multe variante