| anonim_4396 a întrebat:

Din cele 4 limbi straine vreau sa invat 2, care sa fie acestea? : Suedeza / Daneza / Olandeza / Germana. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Depinde, eu personal aș învăța Suedeza pentru că mi-ar plăcea să mă mut în Suedia dar Germana e clar de viitor deci e bine să o ști iar Daneza e bună dacă plănuiești să faci facultatea pe acolo, ținând cont că sunt gratuite.

| DeKoniec a răspuns (pentru FucktheSystem):

La asta ma gandeam si eu despre Germania. O limba foarte grea, dar ca imi va prinde foarte bine pe viitor, vazand cat "teren" prinde in ultima perioada. Sincer dintre Suedeza si Daneza asi prefera Suedeza. Iar marea dilema a-si avea la limba mandarina. Este la fel de grea ca Germana, poate mai grea, dar nu vad daca m-ar ajuta mai mult decat Germana.
P.S - Nu vreau sa emigrez in niciuna dintre aceste 4 tari. Vreau doar sa stiu 4 limbi ( Romana, Engleza,.,. ) pentru cultura mea generalawinking

| FucktheSystem a răspuns (pentru DeKoniec):

Atunci dacă nu vrei să pleci nicăieri Germana te-ar ajuta și la un loc de muncă în România și nu știu, cred că cel mai bine ai învăța mai bine Germana decât două limbi a un nivel mediu sau scăzut. Dar dacă ai vrea neapărat 4 atunci eu ți-aș recomanda și o limbă latină gen Franceză sau Spaniolă, că și ăstea s-ar putea să te ajute, mai ales Franceza și sunt și mai ușor de învățat decât Suedeza de exemplu.

| DeKoniec a răspuns (pentru FucktheSystem):

Produc muzica, si voi avea mici turnee/concerte. Absolut ma voi plimba prin toata lumea. Iar daca ar fi un loc unde sa ma retrag probabil ar fi America sau Finlanda. Spaniola am avut-o pe "lista" dar am vazut ca este deja o limba "moarta" si nu se mai cauta atat de mult. IAr Franceza NU. Am facut 9 ani si nu stiu sa leg 2 cuvinte. Pur si simplu nu ma atrage aceasta limba. happy

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe daneză și olandeză.
Pa, pa.

| Niiiicu a răspuns:

Suedeza/germanawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Germana si Suedeza ar di cele mai utile.

| supermamici a răspuns:

Pentru cariera: germana.
Pentru bani, daca vrei sa fi traducator oricare din cele 3, recomand suedeza.

Răspuns utilizator avertizat
| ReusxD a răspuns:

Îţi recomand, să înveţi limba Suedeză.

| andru10best a răspuns:

Germana si Olandeza

| VladLungu a răspuns:

Eu cred ca de viitor sunt Olandeza si
Germana.

Răspuns utilizator avertizat
| Deutzy a răspuns:

Suedeza e o limba placuta si usor de invatat. E mai usoara gramatica limbii suedeze decat a limbii romane. Eu personal o invat acuma si imi place foarte mult, ti-o recomand.In schimb daneza e mult mai dificila. As mai alege germana daca as fi in locul tau. De olandeza nu stiu nimic, deci nu ma pronunt.

| TomoeSan247 a răspuns:

Germana. E cea mai vorbita in Europa.

| MissPanda a răspuns:

Pai poti invata Suedeza si Germana.

| victoria841 a răspuns:

Daneza si suedeza cred ca tiar fi mai de folos depinde ce doresti sa devii in viitor si unde sa inveti