| smashedblackfox a întrebat:

Hello! Vreau sa dau la Limbi Straine, si am cateva intrebari. Eu vreau sa-mi aleg doua limbi din lista urmatoare, insa nu stiu daca este posibil, sau in fine, poate ma lamureste cineva laughing
Franceza, Germana, Finlandeza, Norvegiana, Suedeza, Olandeza, Daneza
Nu vreau sa fac engleza, si nu ma incanta nici franceza, insa nu am gasit pe net daca este posibila sa iti iei 2 limbi la alegere. Dunno, poate sunt oameni pe aici care stiu sa-mi raspunda la intrebare =D
Cat despre admitere, cum este cu cele 2 examene?

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Poti alege orice combinatie din limbile care se studiaza in cadrul facultatii. Franceza-germana e o combinatie normala, curenta, adica nimic special. Pentru aceasta combinatie se da examen la franceza si respectiv la germana plus gramatica limbii romane, apoi in faculotate toate cursurile se fac in limbile respective si examenele se dau in limbile respective, deci trebuie sa stii franceza si germana foarte, foarte bine. Ai varianta sa iei o limba de circulatie internationala, in cazul tau franceza sau germana, iar a doua limba una din celelalte mai deosebite, examenul de admitere il dai la o alta limba de circulatie internationala, la alegere, apoi limba respectiva incepi sa o studiezi de la zero in facultate. Poti sa iei de exemplu combinatia germana-olandeza. Dai examen la germana, gramatica romana, iar pentru olandeza sa dai examenul la franceza iar in facultate incepi sa studiezi olandeza de la zero si franceza nu mai faci deloc, ci doar limbile alese de tine - germana si olandeza.

| M4gd4L3n4 a răspuns:

Daca vrei sa dai la limbi straine si sunt in programa cele scrise mai sus ti.as recomanda germana. Pentru ca e mai folosita decat franceza, mult mai folosita.

| Fluturel_Adrian_1998 a răspuns:

Eu as alege germana si suedeza.

| Madelynne a răspuns:

As zice franceza si germana....franceza ai mai facut si o mai cunosti.Eu ti-am dat un sfat...gandeste-te!