| anonim_4396 a întrebat:

Dintre Facultatea de Drept si cea de Limbi straine/ Litere voi ce ati alege? Daca vreti sa argumentati...De exemplu din punct de vedere financiar, al sigurantei locului de munca, al stresului, etc., care e mai avantajoasa? La care trebuie pile? La care e concurenta mai mare etc.

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fiul meu a ales Stiinte ale Comunicarii, faci limbi straine, ai multe module facultative si altele optionale, alegi ce vrei sa faci.

| Emeraude a răspuns:

Dreptul-bataie de cap pentru nimic...in final tot pe baza de pile, bani iti faci stagiatura si iti deschizi un cabinet ori intri in barou.
Limbi Straine-facultate per total frumoasa...
Litere-toate speciile lumii se aduna aici, in special tipe care de la blugi si tenisi trec brusc la fustite si sandale, se dau cu tone de fond de ten, au un vocabular negandit, invatat pe derost din DEX...

So, I choose Foreign Languages.

| nicko a răspuns:

Iti spun ce vreau eu sa fac...sa dau dreptul...pentru ca asta-mi placebig grin...si asta nu ma opreste sa invat engleza, franceza, etc...doar ca o sa ajung judecator/avokt...si nu altceva... fa ce-ti place mai mult...si nu te descuraja orice-ar fi... o sa reusestiwinkingwinking

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Daca as mai avea tipul necesar si "liberatatea " ce am avut-o candva as alege Dreptul ...inca din liceu visam sa urmez aceasta Facultate, dar se pare ca destinul mi-a prescris cu totul altceva decat ceea ce doream eu. m-am indragostit dupa terminarea liceului, m-am logodit...etc...si a venit pe lume cea mai importanta fiinta din viata mea: fetita mea pe care o iubesc mai mult ca orice pe aceasta lume... datorita careia am renuntat la facultate si mi-am dedicat tot timpul si toata dragostea ei. asadar nu am mai reusit sa-mi "vad visul cu ochii"... dar nu regret nici macar o sec. ...pentru ca totusi o mare parte din "visul" meu este inplinit, sunt secretara-asistenta la un barou... este un serviciu foarte bun si il fac cu mare drag. iar ceea ce eu visam o data sa fac sper si o voi indruma pe fetita mea sa faca, asta binenteles daca isi va dorii aceasta fac... daca nu va opta catre altceva (alta facultate)...de ce am vrut sa urmez Dreptul? in primul rand pentru ca inca de mica am cautat intodeuna sa spun adevarul, chiar si atunci cand faceam o boacana tongue ma duceam la tati si ii spuneam, stiind si considerand caci asa este corect, sa imi primesc pedeapsa pentru ceea ce am facut (chiar daca era vorba decat despre o cearta mai aspra)... apoi in liceu am facut parte dintr-o campanie "anti-drog" care era menita sa ii faca pe tinerii consumatori si nu numai ceea sa inteleaga ce reprezinta si ce consecinte aduc drogurile in viata lor...era un "fel" de a le arata calea cea dreapta...si a-i ferii de riscul de a ajunge in fata justitiei...asadar totul ajungea la acelasi punct DREPTATE... si nu in ultimul rand, un alt factor ce ma indruma cu gandul la aceasta facultate era (si este) verisorul meu care inca de pe atunci era un avocat foarte bun si un exemplu demn de admiratie si de urmat pentru mine... ceea ce a ramas si va ramane.
Iar asa zisele "mite" care se dau in zilele noastre, ele pot fi date oriunde, nu numai la facultatea de drept...
Ideea mea este si va ramane mereu aceeasi: pentru ca viata noastra a tuturor pamantenilor sa fie mai buna si mai "curata" sa zicem este nevoie de DREPTATE (care stiu ca se face rareori, dar daca ne straduim putem) iar dreptatea "sta" in mainile noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Toate facultățile din ziua de astăzi sunt o loterie.
Stabilitatea locului de muncă nu mai există de mult, iar financiar ce vrea șeful!
Eu aș opta facultatea de drept.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratilor eu is la drept...nu-ti trebuie pile iti trebuie cap...asa ca nuh vb daca nuh stiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu as alege nici una din cele doua. ambele sunt d rht. in special profii la litere.

| deleuandrei a răspuns:

Eu as alege limbi straine

| gabriela_6078 a răspuns:

Eu una as opta pentru Limbi Straine.De ce? Pentru ca acum toti se duc la Drept... Una doua auzi..."unde te duci? La drept.".Nu spun ca nu sunt multi studenti la limbi straine, dar acolo daca intr-adevar esti bun, poti lucra in strainatate sau tot felul de joburi pe care le obtii prin intermediul facultatii.Si nu numai in strainatate, dar astazi cu limbile straine chiar faci treaba.pentru ca se cauta.La engleza-alta limba straina e cea mai mare concureta, aprx 5 pe loc.

La Drept, ca sa profesezi, chiar ai nevoie de pile.In primul rand sa te bagi intr-un barou judecatoresc, apoi who knows... daca vrei sa ajungi procuror, judecator...deja vorbim de mii de euro.
So... sfatu meu.Limbi Straine.

| adina_6710 a răspuns:

Facultatea de Drept, motiv? este de viitor atit al sigurantei locului de munca cit si financiar.