| anonim_4396 a întrebat:

Diplomele de asistent medical generalist obtinute in Romania sunt recunoscute si in USA?

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ei au alt sistem, nu ii intereseaza ce ai facut tu in Romania.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Deci nu sunt recunoscute nici macar diplomele de medic?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pentru medici ei iti recunosc ca ai medical school in Romania dar nu iti accepta rezidentiatul facut aici si dupa ce faci 6 ani facultatea de medicina si 4-6ani rezidentiat in Romania pentru a avea o specializare ca sa poti profesa ei vor sa faci din nou rezidentiatul la ei, pai faci 40 ani pana devii medic specialist acolo laughing
Citisem pe un blog de cineva ce a plecat, facuse in Romania specializarea de chirurgie generala deci 6 ani frumosi si a plecat in USA si acolo si-a facut rezidentiatul pe neurochirugie inca nu stiu cati ani. Deci teoretic avea 2 specializari dar in USA ii recunoaste doar ce a facut acolo si profesa doar ca neurochirurg nu si pe chirurgie generala.

| vmalex21 a răspuns (pentru alina2k18):

Eu am cunoscut un medic roman care a ajuns sofer de camion si abia a reusit sa ajunga infirmier dupa cativa ani.

| vmalex21 a răspuns:

Din pacate nu.In SUA e cu totul alt sistem, ai avea mai mari sanse pana si in Emiratele Arabe Unite.Am cunoscut un medic care abia a putut sa lucreze ca infirmier in SUA.Si in Canada e o situatie similara.Sistemele de educatie de acolo si linile de pregatire ale personalului medical sunt cu totul altele ca in Europa.