| SERIALS a întrebat:

Ma simt nefericit din punct de vedere profesional.
Am facut o facultate in Romania iar dupa am plecat in Italia, am dorit sa lucrez dupa profesie dar nu prea mi-a mers, ba stagiu, ba lucru in negru, facand lucruri necalificate dupa astea castigam mai mult. Din cauza covid-ului multe planuri mi s-au stricat si am ramas trist, nici macar nu ma interesam de ceea ce am studiat sa fac (foto si video), am mai gasit cate ceva.
In 2020 am reusit sa lucrez si sa fac ceva bani, sa pun deoparte, dar tot am in gand ca voi continua sa studiez ceva (marketing, business sau arta video) si voi deveni din nou fericit. In timpul facultatii eram asa de fericit, chiar daca imi lipseau multe, acum am ceva bani deoparte dar sunt nefericit. Ma tot uit in jur pe Facebook cum altii au reusit sa isi construiasca propria afacere si reusesc sa plece si peste hotare, sa isi faca vacante, par fericiti.
As vrea foarte mult sa invat foarte bine engleza si italiana, sa continui studiile la universitate in Italia si sa deschid vreo afacere. Oare cu ce ar trebui sa incep? As vrea sa schimb si orasul, un oras nou, o viata noua.
Unde este mai bine sa deschizi o afacere ca sa platesti mai putine taxe la stat? In Italia sau Romania?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa-ti faci o afacere si sa fii fericit, atunci fa ceva in domeniul hobby-ului tau!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In Romania e usor cu PFA. Sunt taxe mici, iar veniturile le cam declari tu cum ai chef.
Separat poti incheia contracte pentru asigurare de sanatate si pensie.
Vezi insa ce fel de produse poti aduce aici, vezi ce piata exista deja. In Romania nu cred ca poti trai decat facand poze si filmari la nunti, botezuri, banchete si alte evenimente, poze de Instagram pentru adolescenti, poze de prezentare pentru diferite afaceri (baruri, restaurante, hoteluri, magazine, etc).
Arta foto nu cred ca aduce deloc profit in Romania, iar cazurile de editare (sau filmare) pentru Youtube sunt destul de rare.

| Emma30555 a răspuns:

Nu te mai compara cu alții. Ia de la viata ce îți oferă și bucura te de succes chiar dacă e în alt domeniu, de învățat tot ai învațăt ceva din fiecare experienta. Fericirea uneori vine din noi, nu din ce ne imaginam noi ca ne face feriți. Pe de alta parte nu e târziu niciodată pentru a ti realiza un vis dar nu asa trebuie pusa problema, cu comparații și cu motive de supărare. Ca sa ți deschizi o afacere trebuie sa te informezi mai profund, nu punând întrebari pe TPU

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Par fericiți dar realitatea este alta.Doar se laudă și ei.
O afacere o deschizi unde poți să faci profit și daca ai ceva șanse.Doar 1% din firme supraviețuiesc.Sa nu se transforme nefericirea ta in depresie daca ramai fara nici un euro.Baftă!

| Mivelyn a răspuns:

Poti face bani si acasa linistit, daca inca nu cunosti engleza si italiana, n-ai ce cauta dincolo, eu stiu ca zici ca inveti da pana la practica mai e mult. Nu mai da'ti vina pe pandemie, da'ti vina pe voi ca nu ati facut nimic sa fiti pregatiti. Acuma toata lumea gaseste scuza asta. Frate e vorba de munca munca si iar munca, scuze nu exista. Din toata asta sper sa te motivez sa mergi mai departe si sa faci ceva ca trece timpul. Parerea mea e sa stai acasa unde stapanesti limba.

| SERIALS explică (pentru Mivelyn):

Italiana o stapananesc dar nu la un nivel mai inalt, doar b2, as vrea un nivel avansat. Cu engleza stau naspa. Multumesc de motivatie.