| PsyhoChild a întrebat:

După ce termin liceul, nu stiu ce facultate să urmez.(filologie)
Mulți imi spun să ma duc la jandarmi sau Academie dar mie nu-mi place acest domeniu.
Idei? Fără "ce-ți place tie" ca nu ma pasionează

9 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Păi, nu e nevoie să faci nimic ce nu îți place doar pentru că a spus cineva.
Facultatea e facultativă, după cum știi. Dacă nu știi ce vrei să faci nu are rost să dai bani și timp pe o facultate pe care o s-o faci degeaba.
Cel mai bine ar fi să îți găsești un job(orice fel de job, sincer), iar între timp, văzând ce îți place/ce nu-ți place la job-ul respectiv poate o să fie mai ușor să-ți dai seama ce vrei să faci.
Înscrie-te la facultate dacă e nevoie de ea pentru job-ul pe care îl vrei. Nu te înscrie la facultate doar ca să zici că ai făcut și tu o facultate.
Baftă! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Dar nu trebuie sa urmezi nici o facultate.
Tocmai asta este frumusețea situatiei, ca nu trebuie, nu te obliga nimeni, mai ales ca nu ai habar ce doresti sa profesezi in viata ta. In plus, nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat.
Poate iti alegi o profesionala de meserii, sau poate iti faci o afacere, ori te faci freelancer...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce idei să îți dăm? Cum putem noi să îți dăm idei, dacă tu nu ai nici una?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un test vocational care iti da o lista cu ce profesii ti s-ar potrivi conform raspunsurilor date de tine.

http://www.eurocor.ro/......ine-10.htm

http://tests.dreamfoundation.eu/career-test/page1?locale=ro

| Speranta12 a răspuns:

Marketing, daca ai idei bune, faci bani buni

| Notmyaccount a răspuns:

Relatii europene. Cine termina la relatii europene isi croieste foarte usor un drum in politica, dar in acelasi timp e o facultate a viitorului care va fi un plus pe cv-ul tau de angajare cam oriunde. E doar o idee, tu stii cel mai bine ce ti se potriveste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Notmyaccount):

Serios? Un drum foarte usor? Ai terminat specializarea despre care vorbesti? Iti spun eu ca vorbesti abureli.

| Notmyaccount a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu am terminat aceasta specializare si prin urmare nu vorbesc dib proprie experienta. Daca stii ceva ce eu nu știu, chiar te rog sa ne spui. Pana la urma ma priveste si pe mine. happy

| Devil21 a răspuns:

Buna!
Sunt in aceeasi situație ca tine.
Dupa filo te poti duce la Academie, jurnalism, litere, limbi straine, psihologie sau geografie
Eu m-am hotărât de cateva zile sa merg la Științele Educație (e in cadrul facultatii de Psihologie)
Sper ca te am ajutat?