| sweetys a întrebat:

E cam ciudat, dar asta este. Fara comentarii pe langa.
Eu cu o fata am intrat in faza de testare la locul de munaca, dar o sa angajeze doar una. Problema este ca pe postul pe care o sa se intre e mult de lucru fiindca face treaba a 3 oameni. Nici eu nici ea nu vrem sa ne mai angajam. Cum putem sa ii zicem sefului pe companie sau sefei care se ocupa de noi, fara sa iasa urat?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Perioada de incercare este pentru testarea partilor.
Nimeni nu poate obliga un angajator sa te ia la firma lui, dar nici pe tine sa ramai acolo.
Deci, ii spunetipe fata de ce nu vreti sa ramaneti, luati ramas bun si plecati la alte incercari. Pana la urma tot veti invata cate ceva...winking

| Liviu a răspuns:

Relaxeazate, nu e capat de tara. Majoritatea sefilor cauta sa angajeze un om pentru 3 4 posturi. Eu cand lucram la paza, aveam grija de caini la patron, caini de rasa. In plus, cand lucram tot asa intr-un magazin ca paznic, la fel puneam marfa in raft, si mereu duceam cosurile clientilor la locul lor, o data mi s-a intamplat sa ma duc si eu la baie, anunt fetele de la casele de marcat, si cand ma intorc directoarea ma astepta sa ma ia la rost ca... "Unde am fost, ca fetele nu stiau nimic de mine, daca se intampla ceva?" Iar eu am intrebat frumos " daca se intampla ceva in momentu in care eu asezam marfa in raft, sau duceam cosurile ce faceam? " reactia ei? "Pai auzeai alarma si fugeai repede aici " ...no comment. Cam asta e Romania, trebuie sa o acceptam asa cum e, nu vei gasi job sa faci doar ceea ce esti angajat.Esti angajat la privat, la patron, faci ce ti se dicteaza. Daca te pune sa sari in 1 picior 2 ore, si sa te invarti, aia faci pentru salariu happy trist, dar adevarat.Nu te lua dupa oameni care comenteaza aiurea, probabil oameni care vorbesc ori sunt doctori, ori directori, ori cineva care a invatat pe branci sa ajunga sef si nu stie ce inseamna munca de jos happy Nu am nimic cu ei, daca nu am invatat, sunt constient ca ajung la munca de jos, insa macar sa nu fiu umilit. Nu am invatat, e ok, imi accept munca, insa umilinta nu o accept.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca pozitia aia este pentru 1 singura persoana, atunci inseamna ca este calculata sa fie facuta de 1 singura persoana, fiind total posibil si legal.
Dar probabil ca v-a speritat munca, de aia dati bir cu fugitii.
Ideal este sa ai bun simt si sa spui adevarul sefului, ca nu doare, dar lasi o impresie serioasa asupra ta.

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa fim seriosi ana, uite eu am cautat sa ma duc ca sofer, si majoritatea anunturilor scrie " Sofer + manipulant " Ti se da o duba, pe care tu o incarci tu o descarci si crede-ma ca nu ti se da o masina micuta ca sa te duci cu curieru.Ti se umple duba poate cu gresie, faianta, lavabil, si asa mai departe.Si tu o incarci tu o descarci, si asta pe 12 13 mil. Pai mai esti in stare dupa ce incarci si descarci o duba de aia de mai multe ori pe zi ca sa conduci? si asta singur.Si pentru un salariu mizer. Un prieten de al meu, electrician profesionist, s-a dus sa se angajeze ca electrician.Intrebarea lui din partea angajatorului la interviu a fost. " Stiti sa puneti si gresie?" iar omu s-a ridicat frumos, si-a luat actele si a si plecat de acolo fara sa salute. Probabil ai vreo slujba bine platita, si de asta nu poti intelege faptul ca in Romania nu poti face doar slujba ta. Poti sa iti dau mai multe exemple unde faci ceva pe plus pentru care 1. Nu esti platit 2. Nu ti se spune nici macar multumesc si 3? daca comentezi te da afara.

| Violleta2022 a răspuns:

Prea greu pentru tine?
Trebuie sa vezi si videoul asta, ca sa intelegi ce vor crede angajatorii despre tine:
https://www.youtube.com/watch?v=Uo0KjdDJr1c

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Îi poti spune ca ai fost acolo in perioada de probă dar t ai dat seama ca nu faci față volumului mare de muncă.

| SkyPilot a răspuns:

Nu are de ce sa iasa urat. Poti sa ii spui: nu cred ca fac fata. Nu ai nicio obligatie. Nu o faceti impreuna ci una cate una. Fa-o prin telefon si nu te mai duce.

| Felys a răspuns:

Am gasit in alta parte sau m-am decis sa plec in strainatate, pana la urma nu trebuie sa dai raportul, nu te mai duci si gata, nu ai nici un contract, nu poate avea nici o pretentie

| FruttiFresh300 a răspuns:

De mâine nu te mai duci și nici la telefon nu mai răspunzi. Simplu ca bună ziua.