| Anonimul151 a întrebat:

E grea cariera, jobul de stewardesa/steward ( însoțitor de bord )?

Pe lângă responsabilitatea destul de mare care există, și toate celelalte riscuri ale acestei meserii...

Se merită să fac cursul acesta? Bineînțeles, contra-cost. Sunt genul de persoană care are frică de înălțime, care când era mic ziceam ca nu voi merge niciodată cu avionul. Dar, din mai multe motive a trebuit sa merg. Am mers de cateva ori, și mi-a plăcut. Și o să mai merg cu siguranță. Într un fel mai există teama aceea de înălțime, dar când sunt în avion ma uit și pe geam și nu am absolut nimic. Dar înainte de a zbura sunt stresat și multe altele...

Credeți că ar fi ok dacă sunt așa să fac acest curs? Și după sa practic aceasta meserie?

Știu ca trebuie multe controale medicale înainte, aprobări. Știu de acestea Pentru că m-am documentat foarte bine... Încă de acum câțiva ani.

Aș și vrea sa practic această meserie, măcar o perioadă sa vad dacă se potriveste pentru mine... Iar dacă nu bineînțeles ca voi renunța.

2 răspunsuri:
| alinamocan39 a răspuns:

Merită să încerci dacă asta îți dorești. Însă cum adică curs contra cost? După cum știu companiile te recrutează și ei îți asigură studiile de pregătire. Cred ca te vei obișnui cu "frica" de înălțime.

| Anonimul151 explică (pentru alinamocan39):

Există cursuri de pregătire contra cost. Da, exista și când te recrutează companiile și te învață ele gratuit. Dar asta... Mai rar. Din câte știu eu. Sincer să fiu nu m-am interesat la companii, doar la persoane care organizează astfel de cursuri.

La cursurile contra-cost, se fac în fiecare luna grupe de pregătire. Iar cursul durează aproximativ 3 săptămâni.