| lyTTTT a întrebat:

E greu la facultate la Stomatologie? Eu studiez in prezent la liceul Economic, profil turism si sunt clasa a11a si nu mai fac biologie... si imi e ca nu o sa fac fata. Ma ajutati cu niste pareri / sfaturi?

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Daca nu faci biologie trebuie sa incepi de acum sa inveti/mdeitatii la biologie, altfel nu ai sanse sa intri. Vezi si cu chimia cum stai. Gandeste-te ca merg acolo cei care fac profil de stiinte ale naturii, si mai fac si meditatii in plus, cu ei concurezi, deci trebuie sa inveti foarte dublu ca sa recuperezi si sa ai sanse de reusita. Succes!

| bloodyhell a răspuns:

Daca iti place si te pasioneaza nu va fi greu.

| Andandut a răspuns:

Ca sa intri la Medicina Dentara (stomatologie cum ii spui tu), stii ca trebuie sa dai examen de admitere la Biologie si la Chimie?
Eu acum sunt anul 1 de facultate(nu la medicina dentara, nu am nici o treaba cu asta). Dar vroiam sa spun, ca am avut colege anul trecut in clasa a 12 a care faceau pregatire la biologie si chimie pentru a se duce la medicina dentara. Au inceput pregatirea de la inceputul clasei a 12 a. Daca iti doresti asa mult sa mergi la aceasta specializare, apuca-te de pregatirea pentru examenele de admitere.
Si banuiesc ca stii ca medicina dentara dureaza 6 ani.

| lyTTTT explică (pentru Andandut):

Pai poti sa-mi spui mai multe despre examenele de admitere? in Afara de biologie si chimie la ce mai dau? si cum e cu media de admitere?

| Andandut a răspuns (pentru lyTTTT):

Nu conteaza media de la bac, conteaza doar sa iei bac-ul. Media de la bac nu se pune, trebuie doar sa iei 6 ca sa treci bac-ul.
Se pune doar media de la admitere.
Examenul se da din biologie(60 de intrebari)
si chimie sau fizca(in functie de alegerea ta-40 de intrebari).
In total sunt 100 de intrebari, cate un punct fiecare.
Nota de la admitere se calculeaza in functie de numarul de intrebari corecte:ai raspuns la 90 de intrebari inseamna ca nota ta ramane 9.Ai raspuns la 50, nota ta ramane 5 indiferent de ce nota ai la bac.
Daca ai nota 9 sau 10, exista sanse sa intri la buget(sa nu platesti facultatea) dar daca ai 8 sau sub 8, sigur intri la taxa...Bine acum depinde si de norocul tau.Din cate stiu se duc persoane pregatite la specializarile legate de medicina.

Uite capitolele din care s-a dat examen anul asta la medicina dentara:

http://umf.ro/index.php/ro/admitere/admitere-2012/tematica/718.html

| Andandut a răspuns (pentru lyTTTT):

Inca ceva, toate intrebarile vor fi grila. Vezi aici exemplu:

http://www.scribd.com/......na-Dentara

Succes!

| BluX a răspuns:

Buna! Mama e medic stomatolog.Eu ii spun ca vreau sa fiu doctor, iar ea imi tot spune: Niciodata sa nu fii medic, este foarte greu, este 100% stres etc, etc.Si da, este foarte greu la facultate la stomatologie.Nu vreau sa te demoralizez, doar iti spun ce am auzit de la mama mea big grin