| Ionicajunior a întrebat:

E vreo diferenta intre cineva care face facultatea de medicina intr-o tara (sa zicem Australia) si cineva care o face in Romania apoi se duce la munca in Australia? Ce avantaje va avea el? Va putea sa aleaga mai usor in ce oras sa profeseze, pe cand cel din Romania va fi repartizat?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pot să fie diferențe de costuri și cum îți este predat. materia ar cam trebui să fie la fel peste tot, dar într-o țară mai dezvoltată predarea și practica o să fie la un nivel mai avansat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În Australia nu se fac repartiții când termini facultatea.

| Ionicajunior explică (pentru sadrian46):

Si atunci cum se face? In ce tari se fac repartitii?
Mi-ati putea da mai multe detalii va rog!

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionicajunior):

Se face că termini facultatea și cauți în ziare și online anunțuri de angajare la spitale. Repartiții se fac cu siguranță în Coreea de Nord.

| Ionicajunior explică (pentru sadrian46):

Pai si exista riscuri sa nu iti gasesti loc de munca? Sa faci 6 ani de facultate+6 rezidentiat si sa nu ai loc de munca?

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionicajunior):

Din câte cunosc eu, nu am auzit pe nimeni din domeniul medical care să nu își fi găsit un loc de muncă, după ce a făcut facultatea și rezidențiatul. Poate exista riscul să nu găsești loc de muncă în localitatea dorită de tine, dar undeva în țară tot îți găsești.

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, diploma din Romania e recunoscuta in UE si in foarte putine tari. Deci daca mergi intr-o tara in care nu e recunoscuta trebuie sa dai examene de echivalare si va fi foarte greu