| Ionicajunior a întrebat:

Unde sa fac facultatea de medicina(sunt calsa a 11-a)?
In ce oras/tara si de ce?
Funda!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In functie de posibilitatile tale si daruirea pentru aceasta specialitate, iti poti alege orasul/tara.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt 6-7 judete in tara, care au facultati de medicina.
Orasul ti-l alegi tu, cat mai aproape de orasul tau natal, ca sa-ti fie usor sa mergi acasa la parinti.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca te descurci foarte bine cu engleza, alege o facultate din tarile nordice. De ce? Pentru ca la ei invatamentul este gratuit si chiar inveti ceva. happy

| Ionicajunior explică (pentru Aasdfghj):

In ce tari ma pot duce daca stiu engleza la perfectie?
Adica daca ma duc in Norvegia nu ar trebui sa stiu si norvegiana? Sau in Danemarca daneza? Ajunge doar engleza? Pe strada/la magazin cum ma voi descurca?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Ionicajunior):

In orice tara vrei, oamenii de acolo vorbesc engleza. Poti opta pentru cursuri in limba engleza. Uita-te pe site-urile universitatilor de acolo.

| Ionicajunior explică (pentru Aasdfghj):

Cu asta sunt de acord, dar banuiesc ca nu ma voi integra prea bine daca nu stiu si limba locala.
Stiu ca cei din nord vorbesc foarte bine engleza, dar ei intre ei in limba lor o sa vorbeasca, iar eu voi ramane pe dinafara.
Sau ma insel?

| Ionicajunior explică:

Stau foarte bine cu engleza.
La mine in oras exista facultate de medicina(Craiova) dar merita sa ma duc in alt oras din tara? Sau imi va fi greu? Pe de-o parte este interesant sa inveti sa te descurci singur.