| Seby619 a întrebat:

Este cineva de aici inginer automatist sau are idee in mare parte despre ce este vorba?

Am inteles ca inginerul automatist programeaza PLC-uri si le administreaza prin HMI. Ce alte atributii mai are, ce trebuie sa mai faca pe langa asta si cat de grea este aceasta meserie? E nevoie de cunostinte vaste in retealistica pentru asta? Va multumesc mult!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am inteles ca inginerul automatist programeaza..."
- unii (foarte puțini) știu asta și o fac și mai puțini. În plus atribuțiile le primești la locul de muncă și diferă de la un job la altul ca de la cer la pământ.

| Raducons a răspuns:

Se ocupa de tot ce tine de automatizare,plc-uri (intretinere si programare),diferiti senzori de turatie, presiune, debit, motoare electrice, cunostinte in actionari electrice etc.Se cer cunostinte despre asta la angajare, daca ai colegi care se pricep poti si tu sa inveti, asta daca esti pasionat de domeniul electric.