| Muf a întrebat:

Este frumos la facultatea de ecologie si protectia mediului din cadrul universitatii bucuresti?

Răspuns Câştigător
| BillieArmstrong a răspuns:

Depinde de tine. daca asta vrei da!happy

1 răspuns:
| TiaFCRB a răspuns:

Calitatea vietii noastre depinde de calitatea mediului – aer, apa, sol, plante, animale, paduri, lacuri, rauri. Toate aceste componente ale mediului, integrate in structuri complexe, ecosistemele, sunt influentate si modificate, in proportii diferite de tot ceea ce inseamna dezvoltarea sistemului socio-economic. Consumul de resurse naturale, deseurile rezultate din toate procesele industriale, agricole sau casnice, constructiile hidrotehnice, schimbarea folosintei terenurilor, producerea in cantitate mare a unor substante de sinteza (fertilizanti, pesticide, medicamente, coloranti, fibre, mase plastice, cauciuc ), turismul de masa, comertul international sunt factori ce indica dezvoltarea dar, in acelasi timp sunt factori care determina modificari substantiale ale ecosistemelor. De aici apare necesitatea de a controla si supraveghea raportul dintre dezvoltarea economica si calitatea mediului si de a proiecta si aplica politici si strategii de protectia mediului.

Ecologia ne ofera instrumentele stiintifice de evaluare a structurii si functiilor ecosistemelor iar domeniul protectiei mediului instrumentele si logistica pentru aprecierea cantitativa si calitativa a impactului antropic, diminuarea impactului si remedierea efectelor negative.

Nevoia de specialisti care sa inteleaga efectele dezvoltarii asupra mediului, la diferite scari spatio-temporale, sa poata construi programe si proiecte de protectia mediului si sa acceseze informatiile privind calitatea mediului este in crestere evidenta.

Facultatea raspunde cererii de instruire superioara in domeniul ecologiei si protectiei mediului. Ne adaptam solicitarilor de pe piata muncii si va oferim cadrul optim de pregatire teoretica si practica cerut de problemele dificile de mediu ale Romaniei.