| anonim_4396 a întrebat:

Exista facultatea de Geografie -engleza sau Geografie-franceza din Iasi? Eu am cautat si nu am gasit nimic. Am gasit de fapt doar geografie simpla, fara limbi straine. Daca exista, se da admitere? Sau se intra pe baza de dosar? Conteaza media de la bac, sau din liceu la geografie? Imi cer scuze ca am pus atat de multe intrebari, dar as vrea mai multe informatii, pentru ca pe net nu am gasit. Nici nu am pe cineva care studieaza acolo. Nici nu stiu ce oportunitati ofera aceasta facultate dupa terminare. Dar totusi as vrea sa merg acolo, pentru ca imi place geografia. Sper ca o sa gasesc un job bun. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Georgiana, si eu caut acelasi lucru.Stiu ca exista specializarea geografie in limba franceza la facultatea de geografia turismului.Anul asta, din cate am inteles eu s-a desfiintat.Si mie imi place geografia, dar se pare ca nu prea ai ce face dupa terminarea unei astfel de facultati, de aceea nu stiu ce facultate sa aleg:geogra sau limbi straine.As vrea sa mai vorbim, poti lasa adresa de mail ...sau mess...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noutati:s-ar putea sa fim colege de facultate. Exista facultatea de care iti spuneam acu cateva zile, dar ai nevoie de un atestat de limba franceza pentru ca nu ai sa auzi vorbindu-se romana la cursuri.Si s-ar putea ca diplomele de bac sa fie luate in considerare, adica sa inlocuiasca atestatul. Ce zici? iris_6@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Graba strica treba:"iris_y19@yahoo.com "e de fapt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A existat facultatea de Geografie-Engleza la iasi... am fost in ultima generatie. in 2004 a fost ultimul an cu admitere la aceasta specializare.

| N.Priceputu' a răspuns:

Nu exista geografie simpla.(ea, de altminteri, este destul de complicata). La Iasi, merge si cu limbi autohtone.Ai oportunitatea(dupa terminarea facultatii)sa te uiti la'national geografic', sau sa mergi cu trenul pana la Radauti.