| anonim_4396 a întrebat:

Există facultăți de medicină la care să se dea admitere doar din biologie? Dacă da, care sunt acestea?
Fundă.

Răspuns Câştigător
| Hallowrobert a răspuns:

Umf Oradea si umf Tg Mures.

La UMF Tg Mures dai dintr-o carte numita Barrons, iar la oradea din Corintul rosu pe care il are mai orice centru. Iti sugerez sa alegi Muresul deoarece este cam in topul facultatilor de medicina din Romania. Ca se da admiterea la o singura materie nu e neaparat si un avantaj. Materia e mai concentrata. Bafta!

6 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

UMF Tg Mures.

| Yurisa a răspuns:

Nu cred. Stiu ca la Galati poti da admitere doar la biologie pentru AMG si moașe. La medicina generala iti trebuie mai mult decat biologia. Mai sunt universitatile particulare dar standardul de invatamant de acolo e foarte jos

| laSoledad a răspuns:

La Asistență Medicală Generală sau la Tehnică Dentară de la facultatea de medicină din Sibiu dai proba numai la biologie.
https://admitere.ulbsibiu.ro/......enta-2019/

| Vikaa a răspuns:

La Targu Mures dai doar din bio.

| Lucian4 a răspuns:

Nu. Corpul uman este chimie pura. De exempul in metabolism (asimilatia si dezasimilatia) are multe reactii chimice, ex hidroliza. Sunt multe procese chimice, la nivelul tesuturilor, organelor

| InstructorDeIubire a răspuns:

La Arad uvvg doar anatomie